Siber Zorbalık
İnternet 257 views 0

Yeni Nesil Sanal Şiddet: Siber Zorbalık

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle beraber sanal dünya ile ilgili gün geçtikçe yeni gelişmeler oluşuyor. Bu nedenle normal hayatın bir parçası olan şiddette, sanal dünya ile beraber sanallaşıyor. Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan ve bir çözüm bulunmaya konu olan siber zorbalık her yaşta insanı etkileyebilir. Özellikle küçük yaşta buna maruz kalanların sayısı gün geçtikçe artıyor.  Peki Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık iletişim teknolojilerini kullanarak bir birey veya gruba, özel ya da tüzel bir kişiliğe karşı yapılan teknik veya ilişkisel tarzda zarar verme davranışlarının tümü olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de çok sık konu edilmese de çoğu ülkede hem basın hem de sosyal kurumlar internette çocuk istismarının engellenmesi üzerinde sıkı çalışmalar yapıyorlar. Siber zorbalığa uğrayan çocuğumuz da olabilir, kardeşimiz de, arkadaşımızın çocuğu ya da komşumuzun ufaklığı da. Sosyal ağlarla hepimiz artık birbirimize ve başkalarına sıkı sıkıya bağlıyız.

Siber Zorbalık En Çok Çocukları Etkiliyor!

Yapılan araştırmalar, siber zorbaların istismar ettiği yaş sınıfının genellikle 13 yaşın altındaki kişilerden oluştuğunu göstermektedir. Normalde sosyal medya platformlarında yaş sınırı olmasına rağmen birçok çocuk yaşını büyük göstererek internet ve sosyal medya dünyasıyla tanışmaktadır. Bu durum siber zorbaların elini kolaylaştırmaktadır. Sosyal medyanın hayatımızı kolaylaştıran veli nimetlerinin yanı sıra sahte hesaplarla açıp kendisini oldukça farklı profillerle tanıtıp yetişkin insanları kandıran bir durum söz konusuyken çocukların bu zorbalığa kalması oldukça kolay olmaktadır.

Nasıl Korunabiliriz?

– Çocuğun duygu durumu öncelikli olmalı.
– Aileler okulla işbirliği halinde olmalı: Veli toplantılarına katılım sağlamalı, öğretmenlerin gözlemlerine kulak vermeli.
– Gerekli görüldüğü durumlarda sosyal medya hesaplarında (Facebook Instagram, Snapchat, Twitter gibi) bildirimler yapıp, problemli yorumların kaldırılması için önlemler alınmalı.
– Ebeveynler çocuklarını dinleyip, onlarla konuşmalı; sorunun ne olduğunu tam olarak öğrenmeli.
– Kanıt toplanmalı: Problemli olduğu görülen her türlü yorum, emoji ve görüntünün ailelerde belgeli olması gerekli. Mail,  ekran görüntüsü ya da çıktı olarak toplanması önerilmekte.
– Profesyonel yardım alınmalı. Siber zorbalığa maruz kalan kişinin uzman biri tarafından sunulacak yardıma ihtiyacı  olabileceği unutulmamalı.