yazılım
İnternet 156 views 0

Yazılım Sektörü ve İstihdam

Yazılım Sektörü ve İstihdam

TÜİK’in son açıkladığı İstihdam  verilerine göre işsizlik oranı bir önceki seneye göre %1,3 artarak %11,8 olmuştur. Verilere daha detaylı bakınca tarım dışı işsizlik oranının 1,5 puanlık artışı ile %14,1 genç nüfustaki(15-24 yaş) işsizlik oranının 1,9 puanlık artışı ile %21,2; 15-64 yaş grubundaki oranın ise, 1,3 puanlık artış ile %12 olduğunu görüyoruz.

Bilişim sektörü 2016 senesinde toplam 120 bin kişiyi istihdam etti. Bu rakamın 80 bini bilgi teknolojileri, 40 bini ise iletişim teknolojileri sektöründe çalışıyor. Bir önceki sene yani 2015’te 111 bin kişilik istihdam sağlayan sektörde, ivme yukarı doğru hareket ediyor. Genel olarak baktığımızda, sektörde belirgin şekilde nitelikli iş gücü açığı var, özellikle yazılım ve mühendislik alanlarında talep edilen düzeyde yetkin eleman açığı bulunuyor. TÜBİDER/TÜBİFED’in Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretleri konulu araştırmasına göre, sektör çalışanlarının büyük çoğunluğunu teknik eleman, teknisyen ve satış elemanları oluşturuyor.

bilişim-istihdam

 

 

Tabi ki işsizlik sorunundan “yazılım sektörü” etkilenmiyor diyemeyiz.

Bütün bu karamsar ortamda yazılımcıların diğer meslek mensuplarında olmayan bir avantajı var elbette. Bu avantajda bir iş ortamı zorunluluğu olmadan üretim yapabilmesidir. Evde, kafeteryada, hatta Anadolu’nun ücra bir köyünden bile üretim yapılabilir. Yeter ki yanında ihtiyacı olan programları içeren bir bilgisayarı olsun!

 

Şimdi iş araya bir yazılımcının neler yapabileceği hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

  • Öncelikle direk bir ofis çalışanı olamak dışında freelance(serbest) ve remote(uzak) çalışmak gibi iş modelleri yaygınlaşıyor. Şu an uluslararası uzaktan çalışma platformları üst safhada. Bunları göz önünde bulundurmakta fayda var. Tabi İngilizce burada ayrı bir önem kazanıyor. Öte yandan imkanı olanlar için yurtdışı da diğer seçenekler arasında.
  • Her geçen gün bilişim dünyası farklı değişikliklere sahne alabiliyor. Geniş vakte sahip olmayı fırsata çevirebileceğimiz en iyi yollardan birisi; yeni bir şeyler, örneğin yeni diller, yeni teknolojiler öğrenmek.bilişim-istihdam

Elbette bu öğrenim sürecini belli konuları önceliklendirerek yapmalıyız ama mutlaka bir öğrenim süreci oluşturmalıyız. Hatta bu öğrenim süreci sadece iş arayanlar için değil tüm yazılımcılar için olmazsa olmaz. 

Sürekli yeni teknolojiler, diller, yaklaşımlar,konseptler çıkıyor. Bütün bu değişimlere ayak uydurabilmek için sürekli çalışmaktan, öğrenmekten başka çaremiz yok..