Yapay Zeka İşlemcisi
Donanım 139 views 0

Yeni Nesil Yapay Zeka İşlemcisi Tanıtıldı!

     Cambricon Technologies Corporation, yeni nesil yapay zeka çipini tanıttı. Yapay Zeka İşlemcisi ;güvenlik kameraları, otonom otomobil ve ihalarda kullanılacak.

Çinli üretici Cambricon Technologies Corporation, yeni nesil yapay zeka çipini tanıttı. Yeni çipin 1 milyar akıllı cihazda kullanılması ve Çin pazarının yüzde 30’una ulaşması hedefleniyor. Şirketin CEO’su Chen Tianshi, koyulan hedeflerle ilgili olarak “Bu iki hedefe ulaşabilirsek Cambricon, küresel endüstri pazarında Çin’in öncü firmalarından biri olacaktır.” dedi.

Yapay Zeka İşlemcisi Birçok Alanda Kullanılabilecek!

AlphaGo ile benzerliği olan öğrenim kapasitesine sahip yeni nesil yapay zeka çipinin, görüntü tanıma, güvenlik koruma ve denetleme. Akıllı araba kullanma, insansız uçak, ses tanıma, doğal ses çözümü gibi yapay zekanın önemli alanlarında kullanılabileceği bildiriliyor.

Cambricon’un 2016 yılında piyasaya sürdüğü Cambricon-1A çipi, saniyede 16 milyar nöron ve iki trilyon sinap işleyebiliyor. İşlemcinin bu performansı, diğer GPU’ların iki katı işlem gücünde olmasına rağmen yarı yarıya güç tüketiyor.