Windows10
Güvenlik 93 views 0

Linux, Windows10 İçin Hazırlandı!

Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte Microsoft’un Linux için Windows10 Altsistemi tamamen desteklenen bir özellik halini alacak.

Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte Microsoft“un Linux için Windows Altsistemi tamamen desteklenen bir özellik halini alacak. Bu yazımızda sizler için beta sürecinden çıkan Linux için Windows Altsistemi (WSL) ‘nin detaylarını inceleyeceğiz.

Linux İçin Windows10 Altsistemi Artık Beta Değil!

Bir yılık beta sürecinin ardından, Linux için Windows Altsistemi Eylül ayında sunulacak olan Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi dahilinde kullanıcılar ile buluşacak. Şimdi ki sürümde bazı hataların olduğu ifade edilirken, WSL hatalarının geliştiriciler tarafından Microsoft’un destek kanalları ile bildirip çözüme kavuşturacağı belirtildi.

WSL, yerel Linux ELF64 ikili değerlerinin Windows üzerinde çalışmasını sağlıyor. Bu altsistemle Linux çekirdeği taklit ediliyor ve sistem çağrılarının Windows çekirdeğine yönlendirilmesi için Pico olarak anılan işlemler kullanılıyor.

Temmuz ayında bazı Linux dağıtımlarının Windows mağaza üzerinden indirilmeye sunulduğunu da belirtelim. Bunlar arasında Ubuntu,openSUSE Leap ve SUSE Linux Enterprise Server 12 yer almakta. WSL ile kullanııclar bu dağıtımları kurup Windows geliştrici araçlarıyla birlikte yan yana çalışabilceklerdir.

Ek olarak, WSL”nin belirli geliştirici senaryoları için inşa edildiği ve etkileşimli kullanıcı senaryoları için destek sunmadığı vurgulanıyor. Linux dosyalarına şu an için Windows”tan erişilemeyeceği ancak bunun gelecekte değişebileceği de notlar arasında.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….