windows 10
Network 133 views 0

Windows 10 Güncellemesinin Yeni Yıldızı; Zaman Çizelgesi !!

30 Nisan’da yeni Windows 10 güncellemesi, bilgisayarlarınıza yüklemeniz için hazır hale geliyor. Çeşitli farklılıklar sunacak olan güncellemenin yıldızı Windows 10’un zaman çizelgesi olarak gösteriliyor.

Peki Zaman Çizelgesi Özelliği Nedir ?

windows-10-guncellemesinin-yildizi-zaman-cizelgesi

Zaman çizelgesi özelliği, kullanıcıların PC‘lerinde en son hangi dosyalar ve uygulamalarını çalıştırdıklarını görmelerine izin verecek. Ayrıca tamamlanmamış görevlere devam etmeye yardımcı olacak ve PC’den telefona proje aktarımını kolaylaştıracak. Bu özellik Apple’ın Handoff uygulaması içinde bulunuyor.

Microsoft bundan üç yıl önce Windows 10’u piyasaya sunduğu zamanlarda, üretkenliğe odaklandıklarını kullanıcılarına açıklamıştı. Bu kullanıcıları çok heyecanlandırmamış olsa da, Microsoft için bir hedefti. Diğer taraftan Windows 10’un kullanıcılarına sunduğu zaman çizelgesi bu sürüm i.in belirleyici ve dikkat çekici özellikler arasında yer alıyor.

 

Microsoft‘un zaman çizelgesine odaklanmış olması aslında şaşırtıcı bir durum değil. Kendini geliştiren ve çeşitli iyileştirmelerde bulunan firma, pratik kullanım özelliklerini de kendine vizyon edinmiş durumda. Sizde biliyorsunuz ki, gelişen teknoloji ile birlikte bu amaç, İphone ve Android kullanıcılarını oldukça memnun etti.

Microsoft, bir yıl önce katıldığı geliştirici konferansında zaman çizelgesini ve işlevlerini açıklamıştı. Aslında geçtiğimiz sonbahar gelmesi beklenen güncelleme, ertelenerek 30 Nisan’a sarktı. Yeni gelecek güncelleme ile zaman çizelgesi sizin için, üzerinde çalıştığınız etkileşimlerinde bir günlüğü olabilecek.

Windows 10’da Zaman Çizelgesine Nasıl Ulaşırız ?

Windows 10’da, Windows ve sekme tuşlarına birlikte basarak zaman çizelgesine ulaşmak mümkün. Eriştiğiniz sayfada üzerinde çalıştığınız tüm açık uygulamalarınızı görmek, kesinlikle işinizi kolaylaştıracaktır.

Zaman Çizelgesi Nasıl Çalışır ?

Microsoft, yeni güncellemesinde kullanıcının daha verimli bir deneyim yaşaması için de girişimde bulunuyor. ‘Focus Assist’ ismini verdiği özellik sayesinde bilgisayarınızdaki tüm bildirim ve uyarıları engelleyebileceksiniz. Bu önemli işlerinizi hallederken konsantrasyonunuzu sağlam tutmanızın yanı sıra oyun oynarken de işinize yarayabilir. Bu günlerde bildirim bombardımanına tutulduğumuzu düşünecek olursak, Windows 10 kullanıcıları özelliği kısa sürede benimseyecektir.

Zaman çizelgesi, ilerlemenizi 30 güne kadar izlemeye odaklı olarak çalışmakta. Ayrıca denetim masası’nda ki yeni bir ‘Etkinlik Geçmişi’ bölmesinden de bu özelliğin denetimini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan zaman çizelgesindeki özellikleri silebilmeniz veya izleme etkinliğini tamamen devre dışı bırakmanız da mümkün. Firma, özelliğin ilk günlerde yadırganacağını ancak değerinin bir-iki ay sonunda anlaşılabileceğini de altını çizerek söylüyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin…