Wi-Fi
İnternet 146 views 0

Wi-Fi Ağının Yavaşlamasının Nedenleri

Çevirmeli bağlantılardan kurtulunup genişbant internete geçiş olduğundan beridir Wi-Fi, vazgeçilmez bir hal almıştır. Kablosuz çalışan bu teknoloji, zaman zaman yavaşlamaktadır. Çalışma şekli, yavaşlığa neden olan sorunları bulmayı da zorlaştırabiliyor.

Sorun yaşandığında nereye bakılacağı konusunda olası nedenler;

1. Router konumu

Router’ın kutusunu açılıp, adaptörünü en yakın elektrik prizine takılıp, masanın üstünde veya yerde bırakıldıysa, daha yukarıya taşıyarak performansı arttırılabilir. Router’ı çeşitli nesnelerin arkasında bırakmak, hızı düşürmektdir.

Router’dan uzaklaştıkça Wi-Fi sinyali azalacağı için cihaza mümkün olan en yakın konuma yerleştirilmelidir. Bu mümkün değilse router evin merkezine yakın bir yerde tutulmalıdır. Ev çok büyükse, Wi-Fi extender veya repeater’lardan yararlanarak sinyal güçlendirilebilinir.

2. Wi-Fi kablosuz sinyalde kirlilik

Elektronik cihazlar, Wi-Fi router’ları, baz istasyonları, telefonlar ve fazlası, etrafa kablosuz sinyaller yaymaktadır. Bu cihazların çoğundan farklı bir frekansta olsada da, bazen sinyaller birbirine karışabilmektedir.

Wi-Fi sinyali, mikrodalga fırınlardan, Bluetooth cihazlarından etkilenebilir. Mikrodalga fırınlar, 2.4 GHz  bandına çok yakın olan 2,45GHz frekansında çalıştıkları için özellikle eski router’ları etkileyebilir. Ancak çoğu mikrodalga fırın yeterince yalıtılmış olduğundan, böyle bir sorun yaşamamanız gerekiyor.

Bluetooth cihazları, 2,4GHz frekansında çalışsalar da  sinyalini etkilemeyecek biçimde tasarlanmıştır. Ancak bazı cihazlarda bu durum yaşanabilir. Sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını görmek için Bluetooth cihazı kapatılıp denenebilir.

3. Komşular

Her ev kendi Wi-Fi ağına sahip olduğu için bazen kanallar üst üste gelebilir. Bu durum özellikle çok sayıda router’ın birbirine yakın konumda olmasından apartmanlarda sorun oluşturabilir. Modemler genelde en doğru kanalı kendi seçmektedir, ancak bazı durumlarda etraftaki sinyallere bakıp kendinizin seçmesi daha uygun olabilir.

Ağa habersiz bağlanan kişiler de ağ hızını yavaşlatabilir. Bu yüzden kırılması kolay parola kullanılmadığına dikkat edin.

4. Ev halkı

Bilgisayara büyük bir dosya indiriliyorsa, kendi Wi-Fi bağlantınızı kendiniz yavaşlatıyor olabilirsiniz. Ancak bazen bu durum üzerinde kontrol olmayabilir. Örnek olarak işletim sistemi güncellemelerinin boyutları bazen GB’ları bulabilmektedir. Benzer şekilde ağa bağlı diğer kişilerin, aile üyelerinin veya arkadaşların internet üzerinden video akışı yapması yada dosya indirmesi, bağlantıyı yavaşlatabilir. Böyle durumlarda modemin Quality of Service (QoS) işlevi etkinleştirilip web trafiğine öncelik verilebilinir.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….