Web Tasarım
İnternet 424 views 0

Web Tasarım Nedir? Site Tasarlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Web Tasarım nedir? Bu soruya verebileceğimiz en basit cevap şudur ki; tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemin tamamlanması ile beraber artık bir web sitesine sahipsinizdir. Kullanıcılar bir web tarayıcısı aracılığıyla web sitesine erişim sağlayabilirler. Detaylara inerek incelemek gerekirse, web tasarımı için bazı unsurlar vardır. Gelin bunlardan bahsedelim.

Web Tasarım Unsurları

Tasarımların her alanında olduğu gibi web tasarım için de belli ana hatlara oluşturup çalışmalar yapılır. Bunlar;

Grafik: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, olmalıdır.

Düzen:  Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları yalnızca “web-güvenli yazı tipleri” olarak bilinen fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir.

Renk: Basit bir şekilde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Web sitesi tasarlarken güzel bir görüntü sahibi olması tabikide önemli ancak daha önemli bir şey olabilir ki son kullanıcı. Kullanıcı dostu ara yüzler belirteceğimiz faktöre dikkat edildiği takdirde rahatlıkla elde edebileceğiniz bir konudur.

Öncelikle navigasyon, sitenin tasarımında menüler ve diğer navigasyon araçları ile kullanıcıların web sitelerine nasıl göz attıkları veya nasıl arama yaptıklarını göz önünde bulundurarak oluşturmanız gerekir. İstedikleri bilgiyi kolayca bulabilir durumda olmaları gerekmektedir.

Sonrasında ise multimedya, Video ve ses uyaranları her zaman dikkat çekici olmuştur. Bu nedenle bu gibi multimedya öğelerden faydalanarak site içerisinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabiliriz.

Uyumluluk ise şu nedenle önemlidir, Sayfa görüntülemesini arttırmak ve her defasında aynı performansı sağlayabilmek için tarayıcılar farklı bile olsa işletim sisteminde sorunsuz çalışacak bir web sitesi tasarlayın.

Son olarak da tasarım içine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın.

Eğer web tasarımı için yardım almak Parma Bilişim sizler için bu hizmeti vermektedir. İletişime geçebilirsiniz.