Veri Güvenliği
Güvenlik 264 views 0

Veri Güvenliği İçin 8 Adım!

Seyahatlerde genellikle hepimizin yaptığı bilgisayarlara USB bellek takmak, telefonumuz ile çevredeki Wi-Fi ağlarına bağlanmak veya sosyal medya da konum paylaşmak aslında fazlasıyla tehlikeli ve hepimizin başına dert olabilir. Genellikle gözlemleme riski bulunan kişiler devlet kurumları çalışanları, gazeteciler veya ticaret yapan şirketlerdir. Peki seyahate çıkarken kendinizi koruyabilmek adına ne yapıyorsunuz? Bu makalemizde Veri Güvenliği İçin 8 Adımdan bahsedeceğim. İşte detaylar….

Veri Güvenliği İçin 8 Adım!

1-İlk olarak tabikide ülkeden ayrılmadan önce antivirüs yazılımlarının ve güvenlik yamalarının güncel olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

2-Daha sonra ise verilerinizi ve cihazlarını şifreleyin ve cihaz şifrelerinin güçlü ve zor anlaşılabilir şifrelerden seçmeye özen gösterin. Eğer mümkünse, bir saldırganın verilerinize erişmesini zorlaştırmak için çok faktörlü kimlik doğrulamasını ve biyometrik denetimleri etkinleştirin. E-posta ya da anında mesajlaşma yoluyla iletişim kurarken görüşmelerinizin engellenmesini önlemek için mümkün olduğunca uçtan uca şifrelemeyi kullanın.

3-Wi-Fi özelliğini kapatın. Eğer wi-fi kullanmanız gerekiyor ise  iletişimleriniz için güvenilir bir VPN‘ye yetki verdiğinizden emin olun. Bir otelin kablolu internet erişimini kullanmak bile sakıncalıdır. 3G veya 4G hücresel bağlantı en güvenli seçenek olacaktır.

4-Konumunuzu bildiren verilerin bulunduğu fotoğrafları sosyal medyaya yükleyerek kasıtlı veya kazayla bulunduğunuz yeri ilan etmemeye dikkat edin.

5-IT ekibinizle konuşarak seyahatiniz sırasında geçerli hesabınızdan iletilen iletilerle birlikte kullanılabilecek geçici bir e-posta adresi ayarlamalarını isteyin. Bu, ele geçirilmiş olsa bile bilgisayar korsanlarının genellikle hassas veya kişisel bilgileri açığa çıkaran daha eski iletilere erişemeyecekleri anlamına gelir.

6-Özel görüşmelerinizin gizlice kaydedilme ihtimalinden endişe ediyorsanız seyahatinizde akıllı olmayan bir telefon kullanın. Yurtdışında akıllı olmayan bir telefon kullanmanın avantajlarından biri de, verilerinizin çalınması veya gözetlenmeniz için birçok yöntem bulunmasının pek mümkün olmamasıdır.

7-Virüs ve trojan gibi istenmeyen yazılımlar büyük oranda ya internet ya da USB bellek, CD, harici disk gibi depolama araçları aracılığıyla yayılıyor. Tanımadığınız kişiler tarafından hediye edilen ya da güvenliğinden endişe ettiğiniz depolama aygıtlarını bilgisayarınıza takmadan önce güvenlik taraması yapın.

8-Gittiğiniz yabancı ülkeden döndüğünüzde tüm cihazlarınızı virüs taramasından geçirmeyi ihmal etmeyin.

Evet verileriniz korumak adına yapabilecekleriniz bu kadar. Umarım verimli bir makale olmuştur. Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz.