Uber Kullanıcısı
Güvenlik 75 views 0

Uber Kullanıcısı İseniz Almanız Gereken 4 Tedbir!

57 milyon Uber Kullanıcısı hassas verileri siber suçluların eline geçti.

McAfee uzmanları, bu tarz sızıntılardan korunmanız adına hemen önlem almanız gereken 4 konuya değindi. En yaygın kullanılan araç paylaşım servisi Uber bildiğiniz 2016 yılında bir siber saldırı yaşamıştı. Ve bu olay tam olarak 1 yıl sonra itiraf edilerek gündeme geldi.

Peki Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

Detayları henüz netlik kazanmayan 2016 tarihli saldırıda, online geliştirici platformu Github’un özel bir bölümüne erişim sağlayan iki siber suçlunun, buradan Uber’in Amazon Web Services erişim bilgilerini temin ettiği Bloomberg haberinde yer aldı. Sanal korsanlar bu giriş bilgilerini kullanarak Uber kullanıcılarına ait 57 milyon isim, e-posta adresi ve mobil telefon numarasını ele geçirdi. Saldırıyı bugüne kadar kamuoyundan gizleyen ve hacker’lara bilgilerin ifşasını önlemek için ödeme yapan Uber, daha sonra yaptığı açıklamada, sızıntıda 600 bin araç sürücüsünün isim ve ehliyet detaylarının da yer aldığını doğruladı.

Uber Kullanıcısı İseniz İşte Almanız Gereken 4 Tedbir!

Kredi kartı harcamalarınızı kontrol edin. Siber suçlular çaldıkları veriyi kullanıp Uber hesaplarına eriştiyse, bir ihtimalle finansal verilerinizi de ele geçirmiş olabilirler. Bu nedenle tedbir almanızda fayda var. Uber’e bağlı kredi kartınızın ekstre dökümünü alın ve detaylıca inceleyin

Parolanızı değiştirin. Milyonlarca e-postanın çalınması birçok şekilde yorumlanabilir. Siber suçlular çalınan e-postaları kullanarak, Uber’e giriş bilgilerinizi deneme yanılma yöntemiyle bulabilir ya da aynı yöntemle diğer online hesaplarınıza erişim sağlayabilir

Tetikte olun. Siber suçluların çalıntı e-postaları sıklıkla kullandığı yöntemlerden bir diğeri de e-posta yoluyla kimlik hırsızlığı listelerine eklemektir. Posta kutunuzda emin olmadığınız bir hesaptan gönderilmiş iletiler bulursanız, içindeki hiçbir bağlantıya tıklamayın.

Mobil cihazınızın güvenliğini sağlayın. Bu saldırının Uber mobil uygulamasını etkileyip etkilemeyeceği şimdilik belirsiz. Bu nedenle mobil cihazınızdaki tüm verinin güvenle tutulduğundan emin olun.