Siber Ordusu
Güvenlik 120 views 0

Türkiye’nin Siber Ordusu Kuruldu. Sözleşme İmzalandı.

Bakanlık bilişim ve siber suçları koruma altına almak için geçtiğimiz günlerde beyaz şapkalı hackerlar için sınav yapılmıştı. Bakanlık güvenliği sağlamak için 500 beyaz şapkalı hacker ile sözleşme imzaladı. Ve Türkiye’nin Siber Ordusu Kuruldu.

Başta terör olmak üzere, suç örgütlerinin sanal ortamdaki iletişim, örgütlenme ve propaganda faaliyetlerini mercek altına alan İçişleri Bakanlığı, yıllık 40 bin olan dijital materyalleri inceleme kapasitesini, 10 katın üzerinde artırarak yıllık 420 bine yükseltti.

Emniyet’e Bağlı Olarak Görev Yapacaklar!

Hızlı Veri İnceleme Merkezleri’nde, başta terör olmak üzere 11 farklı suça ilişkin yakın takip sürüyor. Terör örgütlerinin şifreli haberleşmeleri de, beyaz hackerlar tarafından deşifre edilerek, olası saldırılar gerçekleşmeden engelleniyor ve örgütler çökertiliyor.

Türkiyw’nin Siber Ordusu Birçok Konuda Mücadele Edecek!

İnternet üzerinden mücadele edilen bir diğer konu ise yasa dışı bahis oyunları. Onlarca kişinin dolandırıldığı uygulama için İçişleri ekipleri, MASAK ekipleri ile ortaklaşa çalışıyor. Sanal dünya üzerinden para trafikleri yakından takip ediliyor. Yine devlet büyüklerine hakaret, Türk halkına ve dini değerlere hakaret gibi eylemler de ekiplerin takibinde sosyal medya üzerinden ve video paylaşım siteleri üzerinden bu tür eylemler tek tek inceleniyor.