Kaspersky
İnternet 119 views 0

Trump, Kaspersky Kullanımını Kanunen Yasakladı!

Donald Trump hükümeti hakkında ilginç kararlar alamaya devam ediyor. Rus anti virüs firması olan Kaspersky hakkında devlet kurumlarında kullanılması yasağı teklifini yasallaştırdı.

Son dönemde Rus hükümetine siber ajanlık suçlamaları nedeniyle ABD’de zor günler yaşayan Kaspersky’ye ağır bir darbe daha geldi. Bugüne kadar devlet kurumlarında kullanılmaması daha çok talimat niteliğinde olan ürünler artık kanunen de yasak.

ABD’de Artık Devlet Kurumlarında Kaspersky Kullanılmayacak!

Kanun taslağının hazırlanmasında ve Kaspersky ürünlerine karşı tepki oluşturulmasında en önemli rollerden birisini senatör Jeanne Shaheen oynadı. Önemli yetkililer ve kurumlarla temas halinde olan Shaheen’in çabalarından sonra İçişleri Bakanlığı, ürünlerin devlet kurumlarından kaldırılması konusunda talimat vermişti.

Talimat sonrasında Shaheen, yasağın Ulusal Savunma Yetki Kanunu içerisine dahil edilmesi için de çalışmalar yapmaya başlamıştı. Sonunda da  ürünleri kanunen de yasak hale getirildi. Yani bundan sonra devlet kurumlarında ürünlerin kullanılması için kanunun değişmesi gerekiyor.