Tnt Express
Donanım 121 views 0

Tnt Express Hackerların Kurbanı Oldu.

Önceki yazılarımızda da sık sık adı geçen, Haziran ayında Ukrayna’da ortaya çıkan Petya virüsü, Türkiye’deki bazı firmalar da etkilemiş durumda. 2015 yılında dünyanın en büyük hızlı kargo şirketi FedEX tarafından satın alınan Tnt Express, Petya virüsü nedeniyle bayramdan sonra resmen kapılarına kilit vurmuş ve iş yapamaz hale gelmişti.

Akşam gazetesine konuşan şirket yetkilileri,  “Bu dönemde müşterilerimizin en az şekilde etkilenmesi için iş sürekliliği planını devreye soktuk. FedEX üzerinden operasyonlarımızı yönettik. Halen sistemlerimizin eski haline dönmesi için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

 Tnt Express ‘ten 300 Dolar Fidye Talep Ediliyor.

Hackerlar saldırı yapmak istediği kişi veya kurumlara gönderilen CV,yanıltıcı veya ilgi çekici e-posta,iş teklifleri ile yayılan petya virüsü, dosyaları şifrelemek yerine bilgisayarda bulunan tüm dosyaların konum ve boyut bilgilerinin kayıt edildiği kayıt dosyalarını şifreliyor. Yapılan bu şifreleme sonucunda dosyalara erişim engelleniyor. Bilgisayara kilitleyip tek akrana düşüren bu virüs, dosyalara tekrar erişimin sağlanması için 300 dolar fidye istiyor ve bunun da Bitcoin ile ödenmesini sağlıyor. Peki nedir bu Bitcoin? Bitcoin, yaratıcı bir ödeme ağı ve yeni bir para birimidir.  Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanarak merkez otorite veya banka olmadan çalışır. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin‘e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir.

Dijital saldırılar sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Tnt Express yetkilileri şunları da ekledi. “Saldırı bayram dönemine denk gelmeseydi, Türkiye’den daha fazla şirket etkilenirdi. Saldırganların talep ettikleri parayı ödesek de sistemimizi geri alma garantimiz yoktu. Bu nedenle ilk olarak bütün sistemleri fişten çektik. Daha sonra iş sürekliliği planımız devreye girdi. Önce bilişim ve operasyon sistemlerinden başladık. E-maillerimize ulaşmaya çalıştık.”

Rus petrol devi Rosneft’a yapılan petya virüsü saldırısı en çok ilk yayılmaya başladığı Ukrayna’yı ardından Rusya,İtalya,İsrail,ABD,Polonya‘yı etkiledi. Petya virüsü ABD‘de  çok sayıda önemli şirketlerin de bilgisayarlarını ele geçirdi.

  Tnt Express ‘ten Kaynağı Belirsiz E-Postaları Açmayın.

Fransa tren taşımacılığı şirketi SNCF, Danimarka taşımacılık şirketi Moller-Maersk, İspanyol yiyecek şirketi Mondelez, Büyük Britanya Reklam ajansı WPP, ABD’den ilaç şirketi Merck ve hukuk firması DLA Piper küresel saldırıya maruz kalan büyük firmalar arasında. Bu firmaların önemli bir kısmı ilk anda faaliyetlerini durdururken virüsün yarattığı zarar halen hesaplanma aşamasında.

Petya virüsünden veya hackerların yarattığı diğer pek çok virüsten kurtulmak için yapıcaklarınız belli. İlk olarak iyi bir koruma, antivirüs programı temin etmelisiniz. Daha sonra kaynağından emin olmadığınız  e-postaları açmayın. Diskinizde yer alan dosyaların ve bilgilerin belirli aralıklarla yedeğini alın. Bilgisayarınızda yer alan virüsten koruma yazılımının açık ve güncel olduğuna emin olun.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76