Telefonlarınızın Pil Ömrünü
İnternet 109 views 0

Telefonlarınızın Pil Ömrünü Tüketen 7 Sebep!

Bu makalemizde sizlere neredeyse akıllı telefon kullanan herkesin ortak sorunu olan pil tüketiminin bu kadar hızlı gerçekleşmesine sebep olan 7 konuyu ele alacağız. İşte Akıllı Telefonlarınızın Pil Ömrünü Tüketen Sebepler….

İnsanlar artık neredeyse bütün işlerini telefonlardan halleder oldular, akıllı telefonlar insanlar için büyük kolaylık. Öyle ki günün büyük çoğunluğunda elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar neyse ki bir süre sonra istemeden de olsa bırakıyoruz. Bunun nedeni tabikide hızlı tükenen pil ömrü.

Telefonlarınızın Pil Ömrünü Tüketen Sebepler

Gelin hep beraber telefonların pilinin neden bu kadar hızlı tükendiğini inceleyelim.

İlk olarak tabikide akıla zayıf sinyal oranı geliyor. İster hücresel ağa ister kablosuz ağa bağlı olun fark etmez, eğer sinyal kalitesi stabil değilse, akıllı telefonunuzun sürekli onu stabilize etmeye çalışıyor. Bunu yaparken de bataryanın büyük bir kısmını siz farkında bile olmadan boşaltır. Bunu önlemenin tek yolu ise uçak moduna almak evet belki sürekli kullanacağımız bir yöntem değil ama en azından bazı zamanlarda işe yarayabilir.

Bir diğer sorun ise hepimizin kendine göre çözümler bulduğu aşırı sıcaklık. Akıllı telefonlarımızda lityum iyon pilleri kullanıyoruz. Bu piller ne soğuk ortamları ne de sıcak ortamları seviyorlar. Pil içindeki kimyasal maddeler sıcaklık değişimlerine karşı duyarlı olduğundan, telefonun enerjisini etkiliyor. 

Diğer bir konu ise telefonları nasıl şarj ettiğimiz. Çoğu insan telefonlarını gece şarja takar ve telefon sabaha kadar tam kapasite şarj olur. Ancak bu pekte iyi değildir çünkü telefon gün boyunca deşarj olup bir döngüye girer. Ancak bunun yerine modern telefonlarda daha ideal şarj yöntemi şu: Minik minik şarj etmek.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Etmekte Fayda Var

Belki de bunu hiç düşünmeniz ama evet, telefonun ses seviyesi bile telefonunuzun ömür törpüsü. Eğer telefonunuzun hoparlörünü uzun süreler müzik dinlemek için kullanıyorsanız, pil ömrünün hızla tükendiğini fark edeceksiniz. Bunu azaltmak için sesi kısabilir veya kulaklık kullanabilirsiniz.

Artık akıllı telefonlarımızın ekranları eskisine göre bir hayli büyük. Öte yandan yalnızca büyük değil, yüksek çözünürlük ve yüksek parlaklık oranlarına sahipler. Şüphesiz ki pil ömrünü uzatmak için ekran parlaklığını düşürme yöntemini duymuşsunuzdur. Duymamış olabileceğiniz bir başka yöntem ise, ekranın kapanma süresini ayarlamak.

Akıllı telefonların pil ömrünün düşmanlarından bir diğeri ise kuşkusuz sürekli konum takibinin yapılması, yani GPS’in çalışması oluyor. Elbette pil yemesin diye GPS’i kapatın demiyoruz, fakat onu optimize etmeniz önemli.

Ve sonuncusu ise uygulama kullanımı. Telefonunuzda çok sayıda uygulama yüklü ve gün içinde bunların pek çoğunu doğal olarak kullanıyorsunuz. Peki, kullandıktan sonra kapatıyor musunuz? Yani tam manasıyla? Bizce bunu kontrol etmenizde fayda var.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….