Güvenlik 297 views 0

TBMM ,Siber Saldırılara Karşı Beyaz Hacker Alımı Yapacak!

Siber saldırganların hedefleri son zamanlarda kamu kuruluşlarına karşı yoğunlaşmış durumda. TBMM, bu nedenle siber saldırılardan korunabilmek için Beyaz Hackerlara kadrolarda yer açtı. TBMM siber saldırıları önlemek adına CEH sertifikalı 22 uzman istihdam edilecek.

Sürekli siber saldırıların hedefi olan Meclis, saldırılara karşı hacker yöntemlerine hâkim, bu alanda özel eğitim almış bilişim uzmanlarını istihdam etmek için harekete geçti. TBMM’nin iş ilanında, 22 bilişim uzmanı için aranan özellikler sıralandı.

Beyaz Hacker Alımı İçin İşte Aranılan Nitelikler

İşe alınacaklarda aranan temel teknik ve mesleki özelliklerin yanı sıra özel niteliklerden bazıları şöyle:

Incident Response (güvenlik olaylarına müdahale) operasyonları konusunda deneyim.

SOC/SOME (siber olaylara müdahale) bilgisi ve deneyimi.

Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasına sahip olmak.

Sızma ve stres testleri, şifreleme, firewall, saldırı önleme sistemleri, zafiyet tarama sistemleri ve benzeri güvenlik süreçleri ve teknolojileri hakkında bilgi sahibi.

TBMM ,Beyaz Hackerları 220 Aday Arasından Seçecek!

Sınava, 2016 veya 2017’de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) alınan KPSS P3 puanının yüzde 70’i ile son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya buna denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen YDS dengi puanın yüzde 30’unun toplamı esas alınacak. Puan sıralamasında en yüksekten düşüğe doğru ilk 220 aday, sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacak. Yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre adaylar işe alınacak.