Şirket mailleri
Donanım 119 views 0

Şirket Mailleri Hackerların Yeni Hedefi

Şirket Mailleri Hackerların Yeni Hedefi

Şirket mailleri artık hackerların yeni malzemesi olmuş durumda. yakın bir zamanda gerçekleşen bu olay Kayseri‘de meydana geldi ve tam olarak şöyle gerçekleşti. Kayseri’de yaylık çelik tel üreten bir firma, Mısırlı müşterilerinin talebi üzerine ürünler için fatura hazırladı. Mısırlı Golden Foam Co adlı firmayla uzun süredir çalışan Kayserili firma daha önce de olduğu gibi Mısırlı firmaya gönderdi. Ödemenin yapılacağı banka adı ve hesap numarası bilgileri de bulunuyordu. İki ayrı fatura Golden Foam ve grup şirketi Mohamed Mostafa Ali Morsy Co. şirketine gönderildi. Bu elektronik mesaj 18 Ağustos 2014 günü saat 14:23’te gönderildi. Ancak aynı gün saat 19:25’de Mısırlı firmaya ikinci bir e-posta daha gitti.

Yürütülen soruşturma sonrasında gerçek ortaya çıktı. Kayserili firmanın e-posta hesabını ele geçiren kişiler öncelikle gönderilen maillere ulaştı. Küçük bir araştırma sonrasında Mısırlı firmaya iletilen faturalar ele geçirildi. Hackerların gönderilen faturada değişiklik yaptığı ortaya çıktı. Kayserili firmanın banka hesap numarasını silip İstanbul Fatih‘teki bir hesap numarasını yazmışlar.

  GELEN MESAJI SİLDİLER

Hackerlar daha sonra Mısırlı firmanın mail adresine girdiler. Kayserili firmadan gelen ilk mesajı sildiler. Gerçek e posta adresinin olduğu mail silinerek yerine 19:25 de kendi banka ve hesap bilgilerinin olduğu maili gönderdiler. Mısırlı firmanınn bu olanlardan haberi olmadığı için belirtilen hesap numarasına 48 bin dolar gönderdi.

  O HESAPLAR AYNI KİŞİYE AİT

Hem Kayserili hem de Mısırlı firmanın şikayeti sonucu soruşturma açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca düzenlenen soruşturmaya göre paraların gönderildiği hesaplar incelendi. Araştırmalar sonrasında aynı bankanın Fatih ve Şişli’deki şubelerinde bulunan hesapların Arslan Salti’ye ait olduğu öğrenildi. İki ayrı dosyada ağır ceza mahkemesinde iki ayrı dava açıldı.

  30’A YAKIN DOSYALARI VAR

Görülen davada Salti “nitelikli dolandırıcılık” yapmakla suçlanıyor. Yapılan araştırmalarda Salti ve İnpafer Yapı Limited şirketindeki ortağı Şemuel Kemal Bebiçaçi hakkında benzer suçlarda 30’a yakın soruşturmanın olduğu ortaya çıktı. Mısırlı firmanın İstanbul’daki avukatı Azim Çiğil ceza davası yanı sıra İnpafer Yapı ve ortakları Salti ve Bebiçaçi hakkında İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde tazminat davası açıldı. Bu davanın son duruşması 10 Temmuz’da yapıldı.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….
Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76