40 TB HDD
Manşet 77 views 0

Şimdiye Kadar En İyisi; 40 TB HDD Geliyor!

SSD‘ler; yüksek hızları, küçük boyutları ve daha düşük fiziksel hata oranları ile günümüzde oldukça popüler. Ancak SSD’lerin bir önceki depolama teknolojisi olan HDD‘ye oranla bir dezavantajı var.  Yakın bir zamanda 40 TB HDD ‘ler hayatımıza girecek.

2025 Yılında 40 TB HDD Görebileceğiz

Disk tabanlı depolama birimleri deyine akla gelen ilk firmalardan biri olan WD.  Şu anda MAMR depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ve bu teknoloji etkileyici bazı özellikler sunuyor. Şirketten yapılan açıklama ise şu şekilde.  MAMR teknolojisi sayesinde, 2025 yılında 40 TB HDD‘ler görebileceğiz. Bu değer hem son kullanıcılar için hem de veri merkezleri için bir hayli önemli.

40 TB HDD sadece bir başlangıç

Konuyla ilgili bir blog gönderisi yayınlanan WD, “MAMR, yıllardır geliştirdiğimiz iki enerji tabanlı teknolojiden biri” sözlerine yer verdi. Ve 2025 itibarıyla çıkması planlanan 40 TB‘lık HDD’nin sadece bir başlangıç olduğunu ondan sonra bunun çok daha ötesine geçmek istediklerini belirtildi.

MAMR teknolojisi, WD’nin “Spin Torque Oscillator” dediği ve mikrodalga alanı yaratarak daha çok verinin daha küçük fiziksel alana sığabilmesine olanak tanıyan bir yapı ile çalışıyor.  Jimmy Zhu tarafından icat edilen bu teknoloji, şimdi WD ile beraber etkileyici HDD’lerin üretilmesinde kullanılıyor.