Şifresiz Wi-Fi
Güvenlik 132 views 0

Şifresiz Wi-Fi Ağına Bağlananlar Dikkat!

Cebinizdeki parayı korumak adına etrafınızda bulunan Şifresiz Wi-Fi ağına bağlanan kullanıcılar dikkat. Düşünüldüğünde oldukça zararsız ve faydalı görünen bu durum aslına bakıldığında bir çok güvenlik sorununa yol açabilir.

Özellikle cep telefonu kullanıcıların sık sık yaptığı bu problem, veri erişiminin pratik bir yolu olsa da dikkat etmeniz gereken güvenlik sorunlarına yol açabilir. Wandera (mobil güvenlik firması) konuyla ilgili araştırmalar yaptı ve bulduğu güvenlik açıklarından oluşan bir rapor yayınladı.

Şifresiz Wi-Fi Ciddi Sorunlara Yol Açabilir.

Wandera‘nın ağındaki 100,000 mobil cihaz örneğine dayanan rapora göre, cihazların %24’ü açık, ve genellikle güvenliksiz Wi-Fi ağları kullanıyorlar. Kullanıcıların bağlandığı hotspot’ların ise %12’si açık. Açık Wi-Fi ağlarının güvenlik sorunları iyi biliniyor ve Wandera’ya göre, tehlike gerçek: Cihazların %4’ü kasım ayında saldırıya maruz kalmış.

Mobil veriyi kullanmak evet düşünüldüğünde bizlere pahalıya patlıyor olabilir ancak yaşadığımız şu zamanda hiç bir şeye güvenmemekle beraber açık Wi-Fi ‘nin bizler için taşıyabileceği riskleri de göz önünde bulundurmamız gerekebilir.

En yüksek oranda ve şiddette saldırılar Almanya‘da gerçekleşmiş. Meksika, BK, Fransa ve İspanya da yüksek risk bölgeleri arasında yer alıyor.

İş seyahati yapanlar özellikle risk altındalar. Otellerdeki Wi-Fi’lar en yüksek riski taşıyor ve bunun ardından hava alanları geliyor. Evler de yüksek risk taşıyorlar çünkü çoğu kullanıcı, kendi güvenlik ayarlarını düzgün şekilde yapılandırmıyor.

Seyahat Edenler İçin 5 Güvenlik İpucusu!

Wandera, seyahat edenler için beş güvenlik ipucu öneriyor: İlk olarak, fatura öderken veya çevrim içi satın alırken açık Wi-Fi‘lerden uzak durun. İkinci olarak, mümkünse bir VPN kullanın. Üçüncüsü, güvenli olmayan web sitelerini algılayan bir güvenlik yazılımı kullanın. Son olarak, etraftaki hotspot’lara otomatik bağlanmayı kapatın ve güvensiz hotspot’ları algılayabilen bir güvenlik yazılımı yükleyin.