Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
Güvenlik 247 views 0

Şifre Belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Dijital hayatımızda bütün bilgilerimizi sakladığımız alanlarda bunları korumak adına belirleyebildiğimiz tek bir şey mevcut. Bunlarda şifreler. Bilgisayarımızı açmamızdan tutun da banka hesap bilgilerimizin erişimine kadar her alanda belirlediğimiz şifreler ile güvenlik sağlayabiliyoruz. Peki, güvenlik için kullandığımız bu şifreleri belirlerken dikkat ediyor muyuz? İyi bir şifre belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar ile ilgili detayları haberimizde açıkladık.

Şifrelerin çalınma ihtimalini daha iyi anlayabilmemiz adına olaya siyah şapkalı hackerların gözünde bakalım. Hackerlar şifrelere genellikle pek sık kullanılan bir yöntem ile sahip olurlar.

Şifre Belirlemede Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

En kolay yöntemlerinden biri size izlemektir. Peki, ama hackerlar sizi nasıl izler? Hackerlar için şifrelerin kolay veya zor olması önemli değildir. Bu yöntem ile en zor şifrelere kolaylıkla sahip olabiliyorlar. Firma çalışanlarına sanki o birim firmanın çalışanlarının birinden gönderilmiş gibi bir mail atıyorlar.  Bu gönderdikleri dosyanın içinde bir zararlı dosya bulunuyor ve bu dosya siz maili açtığınızda bilgisayara yüklenmiş oluyor. Üstelik arka planda çalıştığı için bunun farkına bile varmıyorsunuz. Dosyanın yüklenmesinin ardından bilgisayarınızda bir açık meydana geliyor ve hackerlar bu sayede bilgisayar üzerinde hakimiyet kurabiliyor. Kontrolü ele alan hackerlar ardından bilgisayara keylogger yükleyerek sizin yazdığınız şifreleri, yazıları kısaca klavye ile yazdığınız her şeyi görebiliyorlar.

Hackerların kullandığı diğer yöntem ise; ilk aşamada algoritmalar kullanarak şifreler yaratmak ve bu şifreleri sistemde deneyerek doğruyu bulmak… Buna “brute force attack” (tam güç saldırı) adı veriliyor. Sistemlerin bu saldırıya karşı savunma taktikleri var. Genellikle şifrenizi üst üste yanlış girdiğiniz zaman hesabınız kilitlenir veya bazen hatalı şifre girdiğinizde, giriş ekranı gecikmeli olarak karşınıza getirilir ve böylece üst üste denemeler çok uzun süre alır. Bilmenizde fayda var; Windows 7’li bilgisayarlarda, otomatik hesap kilitlemesi varsayılan olarak gelmez. Ve bu dosyalarınızı, özellikle de şifrelerinizin saklandığı dosyaları çalmak isteyen hackerların işini çok daha kolay hale getirir.

Şifrelerinizin ve bilgilerinizin güvenliği için Parma Bilişim San ve Tic Ltd. Şti. sizler için firewall hizmeti vermektedir. Özellikle firmaların mutlaka bir firewall cihazı sahibi olmasını öneriyoruz. Eğer bireysel olarak böyle bir ihtiyacınız varsa ESET güvenlik çözümlerinden birini mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplayacak olan Parma Bilişim’e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.