Siber
Donanım 138 views 0

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korunmalıyız?

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korunmalıyız?

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz ve sayıları her geçen gün artan siber saldırganlar internet kullanıcılarını tehdit ediyor. Peki asıl soru şu; bütün bunlar için ne gibi önlemler almalıyız? Bu yazımızda da bu konuyu ele alacağız.

Türkiye’de siber güvenlik ve büyük veri konusunda çalışmalarıyla öncü kurumlardan olan STM, Siber Tehdit Durum Raporu‘nu açıkladı.Raporda son dönemde gittikçe artan fidye yazılım saldırılarından WannaCry,Petya ve nesnelerin interneti BotNet’leri Persirai ve Hajime‘nin oluşturabileceği tehlikelere değiniliyor.

Raporda özellikle 2 loT BotNet, Persirai ve Hajime’nin eylemleri konusunda uyarıyor. Özel olarak durulan konu, yeni keşfedilen BotNet’lerin IP kameraları hedef aldığı,Çin,Avrupa,Japonya,Kuzey ve Güney Amerika’da etkili olduğuna değiniliyor.120 bin kamera kullanıcısını etkileyen BotNet, kameraların arayüzlerine girerek kişisel bilgilere ulaşıyor.

PEKİ NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALIYIZ?

-Öncelikle ihtiyacınız olan temel bir koruma yani antivirüs programı.Pclerin güvenliğini en kolay şekilde antivirüs ve firewall  kullanarak sağlayabiliriz. Bunun için bize ulaşabilirisiniz.

-Sosyal medyada aldığınız mesajlara dikkat etmekte fayda var. Bugün tüm dünya sosyal medyayla birbirlerine bağlı.Facebook,LinkedIn ve pek çoğunda kişisel bilgilerimizin neredeyse tamamı mevcut. Bu bilgiler hackerlar için altın madeni kadar değerli.

 

-Parolanızı asla diğer kişiler ile paylaşmayın. Ayrıca parolanızı sık sık güncelleyin.Bu çok önemlidir.

-Bilgisayarınıza ve cep telefonunuz gibi webe erişimi olan diğer aygıtlara fiziksel erişim konusunda tedbirli olun.

-Bilgisayarınızdan uzaklaştığınızda her zaman bilgisayar programlarındaki oturumlarınızı kapatın.Parolalı bir ekran koruyucu kullanın.