KOBİ
Güvenlik 96 views 0

Bitdefender Antivirüs Uyarıyor: Küçük Bir Saldırı Bile KOBİ ‘leri Büyük Zarara Uğratabilir!

Yapılan araştırmalara göre 2017 yılının ardından siber korsanların yaptığı en ufak bir saldırı bile büyük zararlara yol açabilir.  KOBİ ‘lerin faaliyetlerinin sonlanmasına neden olabilir.

Uzmanların yaptığı ankete göre, 

2017’de küçük ve orta ölçekli işletmeler için tehditler listesinin başında geliyor. Katılımcıların %51‘inin geçtiğimiz yıl başarılı veya başarısız en az bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaştığını bildirdiği araştırma sonuçlarına göre, birden fazla saldırıya maruz kalanların oranı ise %28. Siber saldırıya uğrayanların %79’u saldırganların fidye yazılımını yaymak için kimlik avı ve sosyal mühendislik yöntemlerini kullandıklarını söylüyor.

KOBİ’ler için siber saldırı riski 2016 yılında %55 iken, 2017’de %61’e yükseldi. Çalınan veri miktarı ise 2016’da ortalama 5079 iken bu sayı 2017’de neredeyse ikiye katlanarak 9350 oldu. Yapılan açıklamada “Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgisayar korsanları için büyük bir hedef haline geldiğini gördüğümüz için endişeliyiz. Veri ihlallerinin sıklığı ve boyutu arttıkça KOBİ’ler, işletmelerinin maddi olarak olumsuz etkilenebileceği gerçeğini görmeliler. 2016’daki siber saldırılar IT varlıklarının ve altyapısının hasar görmesi ya da çalınması nedeniyle ortalama 1 milyon dolar maliyete neden olurken, normal operasyonların aksamasından kaynaklanan ortalama maliyet ise 2016 raporuna kıyasla 1 milyon doları aştı. Bu sebeple bir siber olay küçük bir şirketin faaliyetini önemli derecede azaltabilir.” söylendi.

KOBİ ‘lerin Ödeme Yapma İsteği Fidye Yazılım Saldırılarını Artırıyor

Fidye yazılımlar, verileri “rehin” olarak tutan güçlü bir kötü amaçlı yazılım türü. Bilgisayar korsanları, kimlik avı dolandırıcılığı, sosyal mühendislik veya yazılımlardaki açıkları kullanarak bir sistem veya ağ üzerine fidye yazılımı yolluyor ve hedefteki verilerini şifreliyorlar. Verilerin şifresini çözmek karşılığında genellikle kripto para birimlerinden (Bitcoin, Monero, Ethereum, vb.) fidye talep eden saldırganlar, fidye ödense bile şifre çözme anahtarını genellikle kurbana göndermiyorlar.

KOBİ’ler Fidye Yazılımlardan Nasıl Korunacak?

• Dijital varlıklarınızın envanterini ve bulunduğu yeri temiz tutun, böylece siber suçlular sizin haberiniz olmadan sisteminize saldıramaz.

İşletim sisteminiz ve uygulamalarınız dahil bütün yazılımları güncelleyin.

• Personellerin cihazlarındaki bilgiler dahil, bütün verileri her gün yedekleyin. Böylece eğer saldırıya uğrarsanız, şifrelenen verileri geri yükleyebilirsiniz. Önemli verileri mutlaka bilgisayarınıza ve ağınıza bağlantısı olmayan güvenli bir ortamda da yedekleyin.

• Tüm cihazlarınız için zararlı yazılımları, kimlik avı ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek akıllı bir güvenlik çözümü edinin. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.