FireEye
Donanım 113 views 0

Siber Güvenlik Devi FireEye’nin Analisti Hacklendi.

Hackerlar,  Virginia merkezli şirkette kıdemli tehdit istihbaratı FireEye analisti olarak çalışan Adi Peretz’i hackleyerek hassas bilgileri internette yayınladı.  Pazar günü #LeakTheAnalyst etiketi ile bazı bilgileri paylaşan isimsiz hacker grubu, 2016 yılından bu yana Mandiant’ın ağına erişimi olduğunu iddia etti.

İddialarını ispat için Perezt’e ait -şahsi ve profesyonel- yaklaşık 32 megabayt (MB) boyutundaki veriyi ifşa ettiler. İlerleyen günlerde daha fazla datanın paylaşılabileceğini duyurdu.

Türkiye dahil 67 ülkede, 6 bine yakın müşterisi bulunan dev siber güvenlik şirketi FireEye’ın yan kuruluşu Mandiant’ın en az bir üst düzey analistinin hacklendiği bildirildi.

 

İsrail Ordusu İçin Yapılan Çalışma İfşa Edildi.

Pastebin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada. Mandiant adlı dev bir şirketin içinde olmak eğlenceliydi.  Müşterilerini nasıl korumaya çalıştıklarını ve aptal analistlerin kötü yazılımları nasıl tersine çevirmeye çalıştıklarını izlemekten keyif aldık.” denildi.

Şimdiye dek sızdırılan bilgilerin Mandiant’tan aldıkları verilerin sadece küçük bir kısmı olduğu, gelecekte daha hassas bilgilerin yayınlanabileceği ifade edildi.  Hackerların yayınladığı bilgiler arasında  şunlar var. Peretz’in Microsoft hesabına giriş detayları, kontaktları, dizüstü bilgisayarından ekran görüntüleri, müşterilerle yazışmaları, sunumları, e-mail içerikleri var. Ek olarak Mandiant ve FireEye’a ait bazı belgeler ve İsrail ordusu için hazırlanan tehdit istihbaratı profilleri var.  Hackerlar ayrıca Peretz’in LinkedIn sayfasını da ele geçirdi.

FireEye Şirketin Sistemlerine Girildi Mi?

Hackerların, Mandiant’a yönelik saldırısının altında nasıl bir motivasyon olduğu bilinmiyor. Mandiant konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, şirketin sahibi FireEye, sızıntının Peretz’in sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştildiğini belirterek çalışanını suçladı.

Açıklamada konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığı, daha fazla sızıntının olmaması için ek tedbirlerin alındığı ifad edilirken, FireEye veya Mandiant’ın sistemlerine sızıldığına dair bir delil bulunmadığı kaydedildi.

Hackerlardan ve onların zararlı yazılımlarından korunmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

SIRADAKİ YAZI:BİLGİSAYAR FARESİNE KOD YÜKLEYEREK HACKLEDİLER.