SDN ve NFV
İnternet 1.065 views 0

SDN ve NFV Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bugünki yazımızda sizlerle SDN ve NFV ‘nin ne anlama geldiğini ve faydalarını anlatacağız.  Ağ tekonlojilerinde son dönemde, donanım merkezli yaklaşımdan yazılım tabanlı bir modele dönüşüm olduğu gerçeği büyük bir kesim tarafından kabul ediliyor. Tabiki de bu dönüşümün bir gecede olması beklenemez.

Yıkıcı bir değişimin meydana gelmesi için; açıkça görülmesi gereken iki tane koşul bulunuyor. Bunlardan ilki; pazar eğilimlerinin, mevcut çözümlerin gelecekteki müşteri taleplerini karşılamak için kademeli olarak iyileştirilemeyeceğini göstermesi gerekir. Bugün, özel donanım tabanlı altyapıların, büyük bir artış gösteren veri trafiğini yönetmek için uygun maliyetli çözümler olmadıkları söylenebilir. Ayrıca zaman harcatan ve geliştirmesi fazlasıyla maliyetli olan yeni uygulamaları denemek ve uygulamak da zordur. İkinci olarak ise; yeni teknolojiler ve çözüm mimarları, problemlerin üzerine güncel çözümler ile gittiklerini, geleceğin pazar ihtiyaçlarını uygun maliyetle karşıladıklarını ve yeni teknolojiler için gözetilen bir geçişe izin verdiklerini kanıtlamak zorundadırlar. Şimdi SDN ve NFV nedir ilk olarak bunu inceleyelim.

SDN (Yazılım Tanımlı Ağlar)

Yazılım tanımlı ağ asıl tabiriyle Software Defined Networking yani. SDN şuan da mevcut olan mimarisine farklı bir yaklaşım ile daha esnek daha yönetilebilir daha güzel monitör edilebilir yeni bir yapı ortaya koyan bir teknolojidir.

SDN Nasıl Çalışır?

Temel mantıkda iki donanıma ihtiyac duyar Yazılım ve ASIC, Yazılım kısmına controller diye biliriz ki butun kurallar ve butun mimari bunun üzerinde durur. ASIC kısmı ise bu dataları toplayacak uc kutulardır. SDN mimarileri hibrit kurulabilecegi gibi aynı zaman da bagımsızda kurulabilir.

NFV (Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma)

Veri merkezinden öğrendiğimiz gibi, sanallaştırma teknolojileri, temelde daha az ekipman maliyeti ve daha az güç tüketimi sayesinde CAPEX ve OPEX maliyetlerini azaltarak kaynak kullanımını artırabilmektedir. NFV, daha önce özel olarak geliştirilmiş donanımlar tarafından sağlanan ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması amacıyla ETSI Endüstri Tanımlamaları Grubu tarafından ortaya atılmış bir girişimdir. ETSI’nin bu çalışmasının amacı; uygun fonksiyonların, gerekli sanallaştırma ortamını sunan genel, kolay temin edilebilir platformalarda çalışmasını sağlayarak  telekom ağı altyapısına ait maliyeti azaltmaktır.

Günümüzün mobil cihaz kaynaklı ağ dünyasını desteklemek için gerekli olan bilişim altyapısı, gittikçe artan çeşitte donanım araç ve gereçlerini içermektedir.

Peki SDN ve NFV Arasındaki Farklar Nedir?

Geleceğin yazılım tabanlı ağlarında SDN ve NFV teknolojileri, yazılım tabanlı bir çözümün, farklı unsurlarını ele almaları bakımından

tamamlayıcıdırlar. SDN, ağın bütünsel yönetimi aracılığıyla ağ esnekliğini arttırır, hızlı yeniliklere olanak sağlar ve işletim giderlerini azaltır. NFV ise azaltılmış ekipman maliyetleri ve düşük güç tüketimi sayesinde, ağ operatörünün CAPEX ve OPEX giderlerini azaltmak için çalışır. NFV karmaşayı azaltır ve  bir ağ yönetimi ve yeni yeteneklerin eklenmesinin daha kolay ve daha hızlı olmasını sağlar. Sonuç olarak, SDN ve NFV’nin bugünün ağlarını değişime sevk ettiği açıkça görülüyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….