Donanım 212 views 0

RAM Hakkında Doğru Sandığınız 4 Yanlış!

RAM; tüm bilgisayar, tablet ve telefonlarda bulunan temel donanım parçalarından biridir. Ram’in amacı ise, işlemcileri geçici olarak hatırlatmak ve bu sayede işlemcinin aynı işlemleri yapmasını kolaylaştırmaktır.

Şöyle bir konu var ki çoğumuz bu konu hakkında bazı şeylerin doğru olduğunu düşünüyoruz. Ancak hiç de öyle olmayabilir. Bu makalemde sizlere doğru bildiğiniz ancak yanlış olan 4 konudan bahsedeceğim.  Hadi hep beraber bunları inceleyelim:

1. “Daha fazla Ram’e ihtiyacım yok”

“Elinde bulunanı kullandığınız zaman yazılımlar için yeterli görünüyor, o yüzden daha fazlasına ihtiyacın yok”. Programlar gerektiği kadar değil yüzde bazında bellek kullanır, bunun sebebi bir yazılımın tüm sistemin ortak çalışma alanı olanı tamamen işgal etmesini önlemektir. Bu yüzden bir programın çalışırken ne kadar MB  kullandığı değil, ne kadar RAM gerektirdiğine göre hareket etmeniz gerekiyor.

Eğer bir program yeterli belleğe erişemezse genellikle sabit disk sürücüsünü kullanmaya başlar, bu da hiç iyi bir durum değil. Ayrıca ciddi performans kaybı, uygulamalar arası geçişte yavaşlamalar ve dosya açılma hızının düşmesi gibi belirtiler görüyorsanız, daha fazlasına

 ihtiyacınız var demektir.

 

2.”Bir RAM’in boyutu en önemli özelliğidir”

Evet bir  ünitesinin boyutu oldukça önemli. Ancak bir biri ile düşük hız veya frekansa sahip bir RAM 16GB olsa da daha hızlı 8GB dan daha iyi performans göstermeyecektir.

3.”Farklı boyutta RAM’ler birlikte çalışmaz”

Bir çok bilgisayarın ana kartında ekstra boş  girişleri bulunur. Ancak yaygın bir mit, eğer var olan  ile aynı boyutta almazsanız çalışmayacağı konusunda yanlış bir bilgi yayıyor.

 

4.”Ne kadar boş ise o kadar iyidir”

Eğer belleğiniz dolu görünüyorsa, ancak performans sorunu yaşamıyorsanız, bu aslında iyiye işaret. Eğer ortada bir sorun yokken üçüncü parti uygulamalarla Windows fonksiyonlarını kapatıp bellekte yer açmaya çalışırsanız, performans kazanmak yerine kaybedebilirsiniz.

Eğer belleğiniz zaten büyükse, ama yine de performans sorunları yaşıyorsanız, kendi kurduğunuz ve arka planda açık olan, ancak kullanmadığınız programlardan kurtulabilirsiniz.

          Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz…

Siz bu konu hakkında ne gibi düşünceler içerisindesiniz? Bizlere yorumlarda belirtebilirsiniz.