Ofislerdeki Gizli Tehlike
Güvenlik 130 views 0

Ofislerdeki Gizli Tehlike;Yazıcılar!

Ofislerdeki Gizli Tehlike! Yazıcınıza Ne Kadar Güveniyorsunuz?

Ofislerdeki Gizli Tehlike; Ponemon Endüstrisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre şirketlerin sadece %59’u baskı süreçlerinin önemli olduğunu düşünüyor. Oysaki durum düşünüldüğünden çok daha önemli. Neden mi? İşte detaylar..

Şirket Çalışanlarınızı Bu Konuda Bilinçlendirin

Yazıcıda güvenlik için tüm teknik önlemlerin alınması yeterli olmayacaktır.Şirket politikasına yazıcı güvenliğinin de eklenmesi gerekir. Diğer çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

Belge Çıkışlarına Dikkat Edin

Neredeyse ofislerin tamamında yazıcılarda her gün sayısız belge birikir.Kimisi yanlış basıldığı için önemsenmez, kimisi de yoğunluk içinde unutulur. Bu belgelerde özel bilgiler bulunduğu için güvenlik açığını beraberinde getirir. Çözümü ise; güvenli bulutlama yapan yazıcılardır. Bu yazıcıların özelliği yazmak istediğiniz belgeyi depolayabilir ve kimlik doğrulaması ile sadece siz baskıya alabilirsiniz. Böylelikle güvenlik açığını en aza indirmiş olursunuz. Ek olarak da kağıt tüketimini en aza indirmiş olursunuz.

  Yetkisiz Kullanımlara İzin Vermeyin.

Şirket içinde çalışanların arasında da güvenlik tedbirleri alınmalı. Şirket baskılarının herkesin kullanımına açık olması da güvenlik açığına sebep olur. Gizli belgeler için sadece yetkisi olan kişilere baskıları alma yetkisi verilmelidir.

Bazı yazıcılar belgelerini otomatik olarak kayıt ettiği için 3. kişilerin erişimi kolaylaşır ve bu tehlikelidir.Bunu önlemek için şifreleme,mobile tanımlama ve kart okutma çözümleri yapılmalıdır.

Merkezi Yazıcı Denetimi Şart!

Şirketlerin büyük bir çoğunluğu sadece bilgisayar güvenliğini önemsiyor olsa da aslında yazıcılar da tehdit altındadır. Bu nedenle yazıcılara da bilgisayar kadar dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.