Nükleer Enerji
Donanım 152 views 0

Nükleer Enerji Santraline Saldırı!

 Nükleer Enerji Santraline Saldırı!

Geçtiğimiz senelerde Ukrayna‘nın enerji nakil hatları hackerlar tarafından iki kere hacklenmişti.  Siber güvenlik uzmanları, Rus hackerların Ukrayna‘yı Amerika’ya yapılacak olan Nükleer Enerji saldırısı için prova olarak kullandığını düşünüyor.  Beklenen saldırı 13.07.2017‘ de gerçekleşti.

Arasında Kansas nükleer tesisin de bulunduğu bir grup Amerika elektrik tesisi 13.07.2017‘de siber saldırıya uğradı.

FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı ABD enerji firmalarına hackerların olası saldırılarına karşılık destek verdiği öğrenildi.

Hackerların belirtilen tarihte gerçekleştirdiği saldırı da, Kansas Burlington yakınlarındaki Wolf Creek nükleer santralini hedef almış olmaları oldukça endişe verici.  Saldırı eğer gerçekleşmiş olsaydı, ülkede sadece elektrik kesintisine değil, aynı zamanda nükleer güvenlik santralini de devre dışı bırakmış olacaktı.

Yapılan saldırıların ardından FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı ortak olarak bir rapor yayınladı.  New York Times tarafından temin edilen ve güvenlik uzmanları tarafından doğrulanan raporda şunları dile getirdi. Tehlike hassasiyeti için ikinci en yüksek not olan ‘Amber’ uyarısı içermekte.

 Raporda, siber saldırıların endüstriyel sırları çalmak gibi bir casusluk girişimi veya daha büyük bir planın parçası olup olmadığı belirtilmedi. Hack’lenen bilgisayarlardan tesis kontrol sistemlerine geçiş yapıldığına dair hiçbir işaret yok.  Kaç tane tesisin hedef alındığı tam olarak bilinmiyor.

 Enerjik Ayı Grubu Nükleer Enerji Saldırıların Sorumlusu!

Siber saldırı ve güvenlik konularında yorum yapamayacaklarını söyleyen bir Wolf Creek yetkilisi, “operasyon sistemi”lerinin etkilenmediğini ve şirket ağlarının ve internetin, santralı yöneten ağdan ayrı olduğunu açıkladı.

  FBI ile ortak yapılan bir açıklamada şunları belirtti. Ulusal Güvenlik Departmanının sözcüsü, “Kamu güvenliğini riske atan bir tehdit mevcut değil, olası herhangi bir tehdit idari ve ticari ağlara sınırlı” dedi.

Rusya’nın ABD’de, Ukrayna tarzı elektrik şebekesi saldırısı yönündeki şüphelere rağmen, saldırıları henüz belirli bir gruba bağlayan bir dijital parmak izi mevcut bulunamadı.  Ancak FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanının raporuna göre, saldırıların sorumlusu “devamlı ve ileri düzeyde bir tehdit” barındırmakta. Güvenlik uzmanları, bu tarz tehdit barındıran kişilerin genellikle bir hükümet tarafından desteklendiğini söyledi.

Soruşturmayla ilgilenen iki kişi, ABD’de yapılan saldırının tekniğini siber güvenlik uzmanlarının “Enerjik Ayı” olarak bildiği bir organizasyonu anımsattığını söyledi.  “Enerjik Ayı” adlı Rus hacker grubu, 2012 yılından beri enerji sektöründe gerçekleşen çoğu saldırının sorumlusu olarak tanınıyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76