Necurs
Güvenlik 182 views 0

Dikkat! Necurs Virüsü Yeniden Ortaya Çıktı!

Bir süredir herhangi bir ize rastlanmayan Necurs , yeniden ortaya çıktı. Yeni özellikleri ile kullanıcılara adeta korku salan Necurs, neredeyse mükemmel bir virüs olacak kadar da donanımlı.

Son dönemlerde artan hack olayları nedeniyle son kullanıcı adeta diken üstünde. Standart truva atlarının yanı sıra etkisini günden güne arttıran fidye virüsleri son kullanıcıyı sarmış durumda. Son bulgulara göre, popülaritesini kaybetmiş bir yöntem olan Botnet resmen küllerinden dirildi.

Döneminin başarılı botnet virüslerinden birisi olan Necurs, geçtiğimiz günlerde güncellenmiş bir sürümüyle piyasaya sürüldü.

Bilgisayar kullanıcıları için en can sıkıcı olaylardan bir tanesi de bilgisayara virüs bulaşmasıdır. Virüsü temizlemek, bunun için doğru anti-virüs programını bulmak her zaman sorun olmuştur. Virüs bulaşan bilgisayarınız, istem dışı hareketlerde bulunur, istemediğiniz internet sitelerine girer, kısacası kullandığınız bilgisayar, bilgisayar olmaktan çıkar.

İşte son yılların bilinen en inatçı virüslerinden biri olan Necurs, son zamanlarda tabiri caizse yeniden hortladı. Güncellenmiş haliyle yeniden piyasaya giren botnet virüsü, e-posta yöntemiyle dağılıyor. Şimdiye dek milyonlarca kullanıcıya gönderilen e-posta açıldığı takdirde, Necurs virüsü bilgisayarınıza yayılıyor.

Peki Botnet nedir ?

Botnet bazen (kısaca robot network) bilgisayar bilimciler tarafından kullanılan bir sözcüktür. Botnetler birçok yazılım ajan programlarından oluşur. Bu tür ağlar genellikle spam e-posta göndermek için kullanılır, ama onlar da diğerleri arasında, saldırı (ve aşağı getirmek) Hizmet Dışı Bırakma saldırıları aracılığıyla bir bilgisayar için kullanılabilirdir. Bir Botnet’te saldırganın kontrolü altındadır ve zombi bilgisayarların onlarcası, binlercesi, ve hatta yüz binlercesinde bir grup olarak ifade edilebilir.

6.1 milyon bot ile bilinen en yaygın botnet virüslerinden olan Necurs, bulaştığı bilgisayarlarda fark edilmemek için işletim sistemindeki yerini ve ismini rastgele olarak sürekli değiştiriyor.

Necurs Virüsü’nden Nasıl Kurtuluruz?

Bu virüsten kurtulmanın yöntemleri var elbette. Lakin oldukça güçlü ve çetin bir virüs olduğu için kullanıcıların virüsten kurtulması oldukça zaman alıyor. Bu nedenle gelen e-postalarınızı kontrol ederken dikkatli olun. Tanımadığınız birinden gelen maillere karşı tedbiri elden bırakmayın ve şüphelendiğiniz durumlarda hiç açmadan hemen silin.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….