microsoft
Güvenlik 164 views 0

Microsoft’tan Bir İlk!! Kendi Linux Sürümünü Tanıtıyor!!

Güvenlik Teknolojilerini Yeterli Bulmayan Microsoft, Azure Sphere Teknolojisini Tanıttı.

Microsoft’un Azure Sphere adını verdiği yeni teknoloji, akıllı cihazlara,oyuncaklara ya da diğer cihazlara güç veren mikro işlemciler için yeni ve daha güçlü bir güvenlik sistemi açıklıyor. Fakat buradaki önemli nokta, Microsoft’un ilk kez bir ürünü için kendi özel Linux çekirdeğini kullanacak olması.

Hem açık kaynak kodlu hem de ücretsiz olan Linux sistemleri, uzun yıllardır Windows işletim sistemlerinin güvenliğini tehdit eden unsur olmuştur. O zamandan bu zamana birçok şeyin değiştiğini söyleyebiliriz. Microsoft dün düzenlediği bir etkinlikte kendi Linux çekirdeğini dağıtacaklarını açıkladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Microsoft Başkanı Brad Smith, ‘’43 yıl sonra bir ilki tanıtıyoruz. Kendi özel Linux çekirdeğimizi dağıtacağız.’’ derken, mevcut teknolojinin güvenlik açıklarına karşı Azure Sphere’in donanım, yazılım ve bulut teknolojisini birlikte kullanan bir yaklaşım sergileyeceğini belirtti.

Microsoft, ilk olarak yeni ve güçlü bir mikro işlemci tasarladı. Şirket bu işlemciyi güncel işlemci üreticilerine ücretsiz olarak dağıtacak. İkinci olarak ise bu çipler üzerinde çalışacak Linux tabanlı Azure Sphere OS yazılımı geliştirildi. Donanım-yazılım uyumu tamamlanan çiplere Azure Sphere bulut güvenlik hizmeti ile 10 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sağlanacak.

Azure Sphere

Peki Çekirdek Nedir?

Çekirdek(Kernel) Linux işletim sisteminin bir diğer anlamda kalbidir. Linux işletim sisteminin kalbi olan çekirdek olmadığında veya hata verdiğinde sistem işlev görmez hale gelir. Artık herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Linux işletim sistemindeki çekirdeğin önemi bu nedenle çok fazladır.

Linux Çekirdeği Kaynakları Nasıl Yönetir?

Linux çekirdeği; sistem, yazılım ve donanım kaynaklarını şu şekilde yönetir:

  1. Dosya yönetimi
  2. Çok görevli
  3. Bellek yönetimi
  4. G/Ç yönetimi
  5. Süreç yönetimi
  6. Cihaz yönetimi
  7. IPv4 ve IPv6 dahil olmak üzere ağ desteği
  8. Sanal bellek, paylaşımlı kütüphaneler, talep yükleme vb. paylaşılan kopya üzerinden yazma ile yürütülür.

Linux Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Çekirdek, bu kaynakları kullanan ve ne kadar süre içerisinde ne kadarlık bir zaman alacağına karar veren araçtır. Programlarınızı çalıştırmak için olanak sağlar. İkili dosyaların çalıştırılabilmesi için kurulum yapar. Çekirdek, bilgisayarınızın donanımı ile uygulamalar arasında görev yapan araçtır.

logo-transparan

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin…