Donanım 173 views 0

Microsoft Kendi Yapay Zeka Altyapısını Geliştirdi!

Intel işbirliği yapan firma, Azure bulut bilişim altyapısında Stratix 10 FPGA işlemcisini kullanacak. Bu sayede makine öğrenme yüklerinin anlık olarak işlenmesi sağlanacak.Firmalar bulut altyapısı üzerinden kullanıcılara farklı hizmetler sunmaya devam ediyor. Sonunda Yapay Zeka yönelik özel işlemciler kullanılmaya başlanıldı. Google ve IBM gibi ulusal firmaların ardından Microsoft da kendisinin kontrol edebileceği yapay zeka işlemcilerine yöneliyor.

Yapay Zeka ‘yı Özelleştirme Önemli!

Firmanın Project Brainwave olarak başladığı bu yeni proje Azure bulut altyapısında hizmet vermek üzere tasarlandı. Intel bir süre önce satın aldığı Altera ekibinin yeni Stratix 10 FPGA işlemcilerine yer veriyor. İşlemciler entegre edildikten sonra programlanabilir yapısıyla büyük esneklik sunuyor.

Bildiğiniz gibi Microsoft pek çok hizmeti makine öğrenme dilini temel almaktadır. Çünkü çok sayıda kullanıcının davranışlarını takip etmek pek de kolay olmuyor. Sayısız algoritma perde arkasında çalışarak on milyarlarca işlem gerçekleştiriyor ve biz kullanıcılar ise alışkanlıklarımıza göre ekrana gelmiş bir reklama tıklamakla yetiniyoruz.

Bu matematiksel işlemler için çok güçlü sistemlere ihtiyaç var. Günümüzde kullanılan ana akım işlemci ve ekran kartları ile bu işlerin üstesinden gelecek sistemler kurmak çok zor. Kurulsa bile devasa sunucularda ve veri merkezlerinde barınmak zorunda. Bunun maliyeti de çok büyük oluyor.

Microsoft bu bakımdan kendi kontrol edebileceği bir sistem geliştirmiş. Bu sistem anlık yapay zeka olarak da adlandırılıyor. Yani standart işlemciler gibi işlemleri toplayarak sırayla hepsini yerine getirme söz konusu değil. Sistem anlık olarak gelen yükleri işliyor ve gönderiyor.

Microsoft sistem üzerinde kullandığı yapay zeka ana yazılımının Google Tensor işlemciler üzerinde de çalışabileceğini belirtiyor. Yani müşteriler makine öğrenme işlemlerini donanımı seçerek de yapabilecekler.

Bununla birlikte Stratix tabanlı sistem sadece Azure bulut altyapısında sunulacak. Gerçek zamanlı yapay zeka işlemlerini deneyimlemek isteyen firmaların Azure altyapısını tercih etmesi gerekiyor. Böylece Google veya ’a karşı da önemli bir hamle yapılmış oluyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….