İnternet 100 views 0

Li-Fi Nedir? Wi-Fi Tarihe Mi Karışacak ?

Son zamanlarda yapılan çalışmalara dayanılarak çıkan söylentilere göre eğer Harald Haas haklı ise sadece birkaç yıl içinde internetimizi ampuller aracılığı ile elde edeceğiz. Haas İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi‘nde mobil iletişim profesörüdür. Yıllardır verinin Led ampuller ile aktarılabileceğini düşünüyor ve bunun çalışmasını gerçekleştiriyordu. Bu fikri gerçekleştirerek Li-Fi olarak adlandırdığı sisteminin çalışan modelini yarattı. Son konuşmasında bir mağazadan aldığı Led ampulü güneş pilinden dizüstü bilgisayara video aktarabilen Li-Fi prototiplerinden birini gösterdi.

Ve konuşmasında şunları söyledi. “Li-Fi temel olarak Wi-Fi ile aynı, sadece küçük bir fark var; biz radyo sinyallerini kullanmak yerine veriyi kablosuz bir şekilde aktarabilmek için LED ışıkları kullanıyoruz.’’ dedi.

Geleneksel Wi-Fi veriyi cihazlara aktarmak için radyo sinyallerini kullanır. Şu an Wi-Fi dünyanın internet ileticilerinin neredeyse yarısını taşıyor. Bu yüzdenin insanlar daha çok online olmaya başladıkça ve nesnelerin interneti büyüdükçe gelecek yıllarda bu oranın artması bekleniyor. Haas dahil olmak üzere bazı uzmanlar bunun Wi-Fi ağlarının ağır talep altında yavaşlamasına sebep olacak olan spektrum çatlağına neden olacağından endişeleniyorlar.

Haas, ilk defa alternatif kablosuz sistemler kullanmaya başladığında Led ampuller evlerde daha çok kullanılmaya başlanmıştı ta ki bunda geleneksel akkor ampullere kıyasla daha az enerji harcamaları etkili oldu. LED ampuller ışığı hızlı bir şekilde loşlaştırabilen veya kapatıp açabilen bir sürücü tarafından kontrol edilir.

Li-Fi ,Wi-Fi’den Çok Daha Hızlı!

Araştırmacılar saniyede 224 gigabayta kadar ulaştığını belirledi. Bu hızlarda bir insan saniyede 20 film uzunluğunda veriyi indirebilir olduğunu farkettiler. Haas’ın araştırmalarına göre Li-Fi Wi-Fi’ye oranla 1000 kat daha fazla veri yoğunluğuna ulaşıyor. Çünkü Li-Fi sinyalleri daha dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplanmıştır.

Wi-Fi’dan daha hızlı olmanın yanında, Haas’ın belirttiğine göre daha güvenli. Wi-Fi sinyalleri duvarlardan geçebilirken bir evde Li-Fi sinyalleri perdeler aracılığıyla ev içinde tutulabilir. Bu sistem ışıklarınızı devamlı açık tutacağınız anlamına da gelmiyor. Haas ampullerin çok kısık ayarda bile hala veriyi aktarabileceğini belirtiyor.

Aşağıdaki videoda Haas’ın yeni sistemi olan Li-Fi hakkında yaptığı araştırmanın detayları bulunuyor. Türkçe dublaj seçeneğini seçerek konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Daha fazlası için ise Parma Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz…