Yeni Teknolojiler
Güvenlik 131 views 0

Siber Korsanların Şimdiki Hedefleri Yeni Teknolojiler..

Siber saldırganlar için Yeni Teknolojiler hedeflemiş durumda.. Nesnelerin interneti, endüstri 4.0, giyilebilir teknolojiler,mobil dünya gibi pek çok alanda yeni avlar arıyorlar.

Daha eski zamanlarda verinin ve bilginin güvenliği konuşuluyordu. Bugün ise hayatımıza siber güvenlik hatta dijital güvenlik kavramı girmiş durumda. Nesnelerin internetinin ardından artık her şey dijital olarak birbirine bağlanmış durumda. Bildiğiniz gibi nesnelerin interneti pek çok tehlikeyi barındırıyor.

İşin temelinde bilginin izinsiz veya yetkisiz bir biçimde erişimi, kullanımı, değiştirilmesi, ifşa edilmesi, ortadan kaldırılması,  el değiştirmesi ve hasar verilmesi ve tüm bunlara karşı alınacak güvenlik önlemleri konuşuluyorken bugün tüm bu işlemler dijital dünyaya taşınmış durumda.

Bireylerin dijital yaşamın  içine girmeleriyle beraber  dijital güvenlik tehditleri de artıyor. Bu durumlar için çok ciddi önlemler alınmalı aksi halde büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Şu an şirketlerin müşterilerine her an hizmet verebilmesi ve ticari yaşamlarını sürdürebilmelerinin tek nedeni güvenli dijital sistemlerdir.

Yeni Teknolojiler İçin Bankalar ve Üretim Sanayi Göz Hapsinde!

Konu para, itibar, güç kaybı olunca dijital dünyadaki risk ve tehditlerin bertaraf edilmesi için araştırma kuruluşları çeşitli araştırmalar yaparak bireyler, şirketler ve devlet yönetimi tarafında siber güvenlik farkındalığını ölçmeye ve olası tehlikeleri gündeme getirmeye çalışıyor.

STM’nin 2016 yılı haziran-eylül aylarını içeren Siber Tehdit Durum Raporu, fidye yazılım saldırılarının küresel ölçekte yüzde 172 oranında arttığını gösteriyor. Türkiye, Avrupa bölgesinde fidye yazılım saldırılarını en fazla yaşayan ülke durumundayken, dünyada ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Özellikle son dönemde online bankacılık siber korsanların hedefinde, tespitlere göre ülkemizin 11 bin 516 saldırı ile Avrupa da en fazla online  bankacılık saldırısı alan ülke olduğumuzu ve Türkiye’yi 4 bin 880 saldırı ile Almanya’nın ve 3 bin 529 saldırı ile Fransa’nın izlediğini söyleniyor.

Eğer sizde bu tehlikeler ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız, önceki yazılarımda bulunan “Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korunmalıyız” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….