Güvenlik 114 views 0

Korsan Yazılım İndirerek Risk Almayın!

Kullanıcılar son zamanlarda Korsan Yazılım indiriyor ve bu zararlı yazılım ile kişisel güvenliklerini riske atıyor. Bu yazımızda bunların ne kadar zararlı olduğundan ve kendinizi korumak adına yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Kripto paraların yükselişe geçmesiyle beraber kişiler artık bu konuya yönelmiş durumda. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki madencilik yazılımı Zcash’in popülerliğinde artış tespit eden Karpersky araştırmacıları bu trendin yaşanacağını tahmin ettiler. Araştırmacıların iddialarına göre bu durumdan etkilenen kişilerin sayısı yıl sonuna kadar 2 milyonu aşacak. 

Saldırganlar, çok sayıda kullanıcıyı etkilemek amacıyla reklam yazılımları veya kırılmış yazılımlar kullanılan sosyal mühendislik saldırıları gibi farklı araç ve teknikleri kullanmaktalar. Araştırmacılar, zararlı olabilecek bir sürü web sitesi tespit ettiler. Saldırganlar ayrıca gerçeklerine benzer alan alan kullanarak dikkat çekmeyerek kullanıcıları kandırıyor.

Korsan Yazılım Bilgisayarlara İşte Böyle Kuruluyor!

İndirdiğiniz arşivdeki madenci yazılımı kullanıcının indirmek istediği yazılım işe birlikte kuruluyor.Ardından madenci yazılım bilgisayarda gizlice çalışmaya başlıyor. 

Kendinizi ve bilgisayarınızı bir madenciye dönüşmesini engellemek için yapabilecekleriniz;

  • Yazılımları yalnızca bilinen kaynaklardan yasal yollarla indirin.
  • Bilmediğiniz web sitelerine veya şüpheki reklamlara tıklamayın.
  • Sizi zararlı madencilik yazılımları da dahil olmak üzere tüm olası tehditlere karşı koruyacak, güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Temin etmek için bağlantıya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.