Korsan Yazılım
Donanım 455 views 0

Korsan Yazılım Kullanımı Gün Geçtikçe Artıyor!

Korsan Yazılım Kullanımı Gün Geçtikte Artıyor!

İlk olarak konuyla ilgili bilgi vermeden önce ne olduğunu hep beraber inceleyelim. Korsan Yazılım: Lisanslı ve telif hakkına sahip olan ücretli yazılımları herhangi bir bedel ödemeden kullanılan haline denir. Bilgisayarımız içinde kullanılan yazılımların neredeyse tamamı lisans ve telif haklarıyla kullanıcıya sunulur.

Lisans karşılığı kullanılan yazılımı farklı bir yöntemle kullandığımız an korsan yazılım kullanmış oluruz. Korsan yazılımlar, bir aracı yazılım veya crack dosyası yardımı ile kırılır ve lisans anahtarı olmaksızın herkese dağıtılır. Bu nedenle lisans hakları bedeli ödenmediği için suç işlemiş sayılırız.

Korsan yazılım kullaınımını oluşturmak her ne kadar suç ise kullanmakta bir o kadar suçtur. Özellikle kurumsal firmaların buna dikkat etmesi gerekir, aksi halde ciddi derece de maddi kayıplar yaşayabilirler.

Şimdi gelelim konumuza, istatistiklere göre her iki kullanıcıdan biri korsan kullanıyor. Korsan yazılım, kullanılmasını engellemek için bir çok önlem alınsa da şimdiye kadar önüne geçilmesi mümkün olmadı. Yapılan araştırma sonucu ise korsan yazılım kullanan kişi sayısı oldukça fazla olduğu belirlenmiştir.

Ayrıca dünyada kullanılan uygulamaların %43′ü lisanssız olduğu ortaya çıktı. Fakat üzülerek söylüyorum ki, Türkiye’de korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinden daha yüksek. Araştırmalar da her 100 bilgisayardan 60‘ının  korsan yazılım kullandığı belirlendi.

Söz konusu araştırmadan ortaya çıkan sonuçları şöyle sıralayabiliriz;

1-Dünya çapında bilgisayarlar üzerinde yüklü uygulamaların yüzde 43’ü lisanssız. Bu durumun yarattığı finansal kayıp yaklaşık 62,7 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

2-Lisanssız yazılım kullanımıyla bilgi güvenliği risklerinin artmasına rağmen kullanıcıların yüzde 64’ünü en çok endişelendiren konu, hack’lenmek.

3-Türkiye’de kullanılan her 100 yazılımdan 60’ı korsan. Kullanımda olan lisanssız yazılımların toplam ticari değeri yaklaşık 1,08 milyon TL.

4-Kurumların sadece yüzde 35’inde lisans yönetimine ilişkin politikalar var.

5-Lisanssız yazılım kullanım oranı AB’de yüzde 36, Japonya’da yüzde 21, ABD’de yüzde 20 seviyesinde.

Yazılım korsanlığının, teknoloji şirketlerinin inovasyon kazandırma ve iş oluşturma yeteneğini zorlaştırdığını belirten Servet Gözel, “Bunun başlıca 3 sonucu var; yerel BT hizmeti veren şirketler zarar görüyor. Hükümetin vergi gelirlerinde kayba neden oluyor. Siber suç ve güvenlik sorunları artıyor” dedi.

 Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….
Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76