İdeal Çözünürlük
Kamera 92 views 0

CCTV Sistemlerinde İdeal Çözünürlük Nedir?

Evet, bugünkü yazımızda sizlerle CCTV sistemlerinde bulunan hangi İdeal Çözünürlük sizler için daha ideal ve daha uygun olduğunu paylaşacağım. Hepimizin en çok karşılaştığı tek bir sorun var o da “Hangi çözünürlükte kamera seçimi yapmalıyım  ve bunu neye göre belirlemeliyim? ” dir. Evet bu sorunun cevabını en iyi şekilde anlatmadan önce sizlere çözünürlük hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Analog sistemlerde CIF, 2CIF, 4CIF ve D1 olarak sınıflandırdığımız; ip sistemlerde ise 1 mp, 2 mp, Full HD veya 3 mp olarak sınıflandırdığımız kameraların neyi ifade ettiğinden bahsetmek istiyorum.  Hadi bunu bir örnek üzerinden değerlendirelim.  Örneğin D1 çözünürlük 720 piksele 480 pikseli ifade eden bir boyuttur. Bu analog çözünürlükteki en yüksek değerdir. IP sisteme geçtiğimizde ise görüntünün daha da büyüdüğünü, hatta gelişen teknolojiyle 29 mp‘e kadar çıktığını söyleyebiliriz.

IP sistemlerde artan çözünürlükleri 1 mp, HD, Full HD olarak nitelendirebiliyoruz. HD, 720p çözünürlüğe sahipken, Full HD 1920px1080p dir. Tüm bu çözünürlükler aldığımız imajın büyüklüğünü ifade ediyor. Dolayısıyla kameranın montaj yapıldığı yere ve amacımıza göre kamera seçimi yapmalıyız. Örneğin dış alanda kuracağımız bir kamerayla geniş alanları görüntülemek isteyebiliriz, yada bir bina içerisinde küçük bir yeri görüntülemek isteyebiliriz. Bundan dolayı kameranın çözünürlüğünü amacımız doğrultusunda seçmeliyiz.

Analog Sistemde İdeal Çözünürlük Nedir?

Analog sistemde mümkün olduğunca en yüksek çözünürlik D1 de bulunduğu için bu cevabı verebiliriz. IP sistemlerde ise, daha önce bahsettiğimiz koşullara göre en uygun kamerayı seçebiliriz. Ama burada da dış ortamlar için Full HD yi ideal çözünürlük olarak kabul edebiliriz. Iç alanlarda ise HD veya VGA çözünürlüğü ideal kabul edebiliriz.

Burada bir diğer önemli konu da izleme yapılacak ekranın boyutudur. Günümüzde LED ve büyük ekran TVlerin yaygınlaşmasından dolayı tasarımlarımızda genelde büyük ekranları tercih ediyoruz. Dolayısıyla D1 çözünürlükteki bir kamera görüntüsü, büyük bir ekrana aktarıldığında germe işlemi yapılacak ve görüntünün bozulmasına sebep olacaktır. Fakat Full HD bir kamera görüntüsü, büyük bir ekranda izlense de netlik bozulmayacaktır.

Bu tür sistemlerde mümkün olan en yüksek çözünürlük herkesin işine gelir. Ama kamera çözünürlüğünün artması, depolama alanının da artmasına neden olacaktır. Bu nedenle biz, amaca uygun ve bunu karşılayacak çözünürlüğü tercih ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için Parma Bilişim ile iletişime geçin…