Kablosuz Ağ
Güvenlik 171 views 0

Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bildiğiniz gibi kablosuz ağlardaki güvenlik zafiyetleri, ciddi sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bu makalemizde ise size kablosuz ağ güvenliği hakkında bir kaç bilgi vereceğiz.

Akıllı telefonların popüler olması ve yaş sınır olmaksızın herkesin kullanması sonucu hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. Bununla beraber kablosuz ağ kullanımı da artmış durumda.

Yemek yediğimiz yerden tutun da seyehat ettiğimiz yere kadar kablosuz ağlara kolayca erişim sağlar olduk. Bu kullanıcıların dikkatini çektiği kadar hackerlarında iştahını kabartıyor.

  Evinizdeki kablosuz ağın güvenliğini sağlamak oldukça basit. 

-Güvenliğinizi sağlamaya şifreleme türü olarak WEB algoritması kullanmaya başlayarak sağlayabilirsiniz. WPA2 algoritmasıyla birlikte tahmin edilmesi oldukça zor olan bir şifre kullanmaya özen gösterin.

-Kullanabileceğiniz bir diğer güvenlik önlemi ise eğer WPS kullanmıyorsanız modem arayüzünden WPS sekmesine girerek WPS’i kapalı konuma getirmektir.

WPS bazı alanlar için kritik önem taşıyor fakat yaşadığı güvenlik açıkları nedeni ile yaradan çok zarar sağlıyor diyebiliriz.

Şimdi ki anlatacağım yöntem ile kablosuz ağınızı güvenlik konusunda üst düzeye çıkaracaksınız. Modem arayüzünüzün kablosuz ağ güvenliği sekmesinde bulunan kablosuz ağ adının gizli seçeneğini aktif hale getirin. Bu hackerların işini biraz daha zorlaştıracaktır. Şifrenizin öğrenilmemesi için önce öğrenmesi gereken bir SSID olacağından, kablosuz ağ adınızı bulabilmesi kolay olmayacak şekilde de ayarlamanız oldukça önemli.

Ayrıca bu yöntem ile sürekli sizden şifre isteyen komşularınızı da uzak tutmuş olacaksınız. Diğer bir güvenlik önlemi ise, ki bu en basiti. Kullanmadığınız zaman modeminizi kapalı tutmaktır.

Çünkü hackerlar siz evde olmasanız da internete bağlı olan bir cihazınız üzerinden modeminizin ile cihazınız arasındaki şifre paketlerini izleyebilir ve şifrenizi kırabilir.

Bir diğer güvenlik önlemi ise kişisel bilgisayarınızın güvenliğine önem vermektir. Hackerlar bilgisayarınızı hacklerse, ağınıza dahil olan bütün bilgisayarlara da rahatlıkla sızacaktır.

Kişisel bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için güncel bir antivirüs kullanmayı ihmal etmemeliniz ve büyük kitlelerin hizmetine sunulan şifresiz kablosuz ağlardan uzak durmalısınız.

  Kablosuz Ağı ‘nız Hacklenirse Ne Olur?

Eğer kablosuz ağınız hacklenirse, açıkcası hackerın yapabilecekleri oldukça fazla. Ağa bağlanan bütün cihazların internette neler yaptığını görebilir, cihazları otomatik olarak zararlı internet sitelerine yönlendirebilir hatta ve hatta doğrudan bilgisayarınıza sızıp verilerinizi çalabilir.

Kablosuz ağlardaki güvenlik zaafiyetleri nedeniyle gerçekleşen ve büyük ses getiren hack olaylarının sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Eğer kişisel güvenliğinize önem veren bir kullanıcıysanız rehberimizde anlattığımız basit ipuçlarını kullanarak kablosuz ağ güvenliğinizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76