İphone
Donanım 154 views 0

İphone Kullanıcılarının Dikkatine!!

Bildiğiniz üzere önceki zamanlarda İphone cephesinde yaşanan Stagefright açığının etkilerine uzun süre geçmesine rağmen hala çözüm bulunamadı, bunu üzerine ikinci bir sorun olan Stagefright dalgası iOS cephesini vurmaya hazırlanıyor!

Android güvenlik konusunda hiç bir zaman sorunsuz bir program olmadı. Üstelik Google bile bunu kabullenmiş durumda.

Fakat İOS bu konuda çok farklı. Hem kullanıcılar hem de Apple’ın söylemleri son derece güvenli olduğu doğrultusunda. İOS cihazlarının mükemmel olduğu düşünülüyor.  Fakat yeni keşfedilen güvenlik açığı hiçte söylenilenler gibi olmadığı gösteriyor.

Bir güvenlik araştırmacısı olan Tyler Bohan tarafından keşfedilen açık bütün iPhone’ları etkileyebiliyor.

CVE-2016-4631 kodlu açık iOS cihazlardaki görüntü verilerini işleme kısmını etkiliyor. MMS veya iMessage yoluyla yollanan TIFF formatındaki mesaj ile iPhone’unuz siz farkında dahi olmadan hacklenebilir.

Safari üzerinden de aktifleşebilen bu açık İphone kullanıcılarını korkutmayı şimdiden başarmış görünüyor.  Hackerlar tarafından düzenlenmiş siteyi açmak veya mesajı okumak dışında herhangi bir ekstra işleme ihtiyaç duymayan bu güvenlik zaafiyetinin yapabildikleri ise inanılmaz.

İphone Güvenlik Açığı İOS 9.3.3’te Kapatıldı

Hackerların WiFi şifrelerine erişme, Safari üzerinde tuttuğunuz şifreleri görebilme ve uygulama kontrolü gibi inanılmaz yetkilere sahip olmasına izin veren açık Apple tarafından iOS 9.3.3’te kapatıldı.

Eğer cihazınızı henüz güncellemediyseniz tehlike altındaki kullanıcılar arasında olabilirsiniz!

Çözümü nedir?

Öte yandan bu güvenlik açığının giderilmesi için çözüm yolları elbette var. Öncelikli olarak belirttiğimiz gibi cihazınızı son sürümler iOS 9.3.3 yada El Capitan 10.11.6’ya yükseltebilirsiniz. Bu mümkün değilse de iMessage’ı kapatabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76