İnternet 3.221 views 0

IP ve MAC Adresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz IP  ve MAC Adresi  tam olarak hayatımızın neresinde rol alıyor? Bu makalemizde bilmeniz gerekenlerden bu iki adres türünün ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

Bir örnek üzerinden anlatalım.  Mesela mektup gönderirken alıcı olan kişinin ev adresini bilmeniz gerekir.  Postacı, adres sayesinde mektubun nereye gideceğini bilir. Adresin eşsiz olması gerekir, aynı adreste iki ev bulunmamalıdır.

Posta hizmetleri de bu mantıktadır. İnternet adresleri de posta hizmetler ile benzer şekilde çalışır. Cihazlarımız mektup değil de bunun yerine veri paketleri gönderiyor. İşte bu iki adres türü burada hayatımıza giriyor. Paketlerin nereye gideceğini ise IP ve MAC adresleri belirliyor. Şimdi bunları daha detaylı olarak inceleyelim.

IP Adresi Nedir?

IP adresi, internete bağlı cihazı tanıtan bir dizi sayısıdır. Her servis sağlayıcısı, bir IP adresi havuzunu elinde bulundurur ve internete bağlandığınızda size bu adreslerden birini atar.

IPv4 ve IPv6 olmak üzere iki tür IP adresi vardır. Sayısı 4,3 milyarı bulan IPv4 adresleri neredeyse tükenmiş durumdayken IPv6, 320 andesilyondan fazla adres sunar (2^128).

Örnek IPv4 adresi: 52.220.192.241

Örnek IPv6 adresi: 0:0:0:0:0:ffff:36dd:c0f1

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi, ağa bağlı bir cihazın kendi üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan tanıtıcıdır. MAC adresleri, çoğu zaman üç farklı biçimde yazılırlar. Bu biçimler, aşağıdaki gibi görünür:

68:7F:74:12:34:56
68-7F-74-12-34-56
687.F74.123.456
Adresin ilk altı hanesi üreticiyi temsil eder; son altı hanesi ise kart için eşsiz bir tanıtıcı numarasıdır. MAC adresi, cihazın hangi ağa bağlı olduğuyla ilgili bir bilgi içermez.

Peki IP ve MAC Adresleri Nasıl Birlikte Çalışır?

IP adresi, TCP/IP protokolü yardımıyla veriyi bir ağdan diğerine taşımakta kullanılır. MAC adresi ise veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır.

MAC Adreslerinin Faydaları

Modern router’larda belirli MAC adreslerini engellemeniz, sadece belirli MAC adreslerinin ağa bağlanmasını sağlamanız mümkün. Aynısını IP adresleriyle yapamıyorsunuz çünkü dahili IP adresi router tarafından bağlantı sırasında sağlanıyor ve bağlantı kesildiğinde adres bırakılıyor. Bu yüzden telefonunuz bu sabah kalktığınızda 192.168.0.4 adresine, akşam işten eve geldiğinizde 192.168.0.6 adresini alabilir. Bu durumda 192.168.0.4’ü engellemek bir işe yaramayacaktır.

Bilgisayarın MAC Adresini Nasıl Öğreniriz?

-Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search)kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.-Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

MAC Adresi Değiştirilebilir Mi?

MAC adresi bilgisayarın ağ donanımlarını tanımlamaya yarayan ve aynısından bir daha olmayan bir numaradır. Bazılarımız bir siteye girerken banlı olduğunuzdan giremeyebiliriz.Bunun bir nedeni İP ban başka bir nedeni de Mac bandır.İP ban ise modeme restart ya da İP numarasını değiştirmekle bu sorunu ortadan kaldırırız..Ancak sorun MAC ban ise MAC numarasını değiştirmekten başka çaremiz yoktur.Bazı MAC adresini değiştiren programlar mevcuttur. Burada herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan nasıl Mac adresini değiştirebileceğimizi bakalım.

MAC ADRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR ile ilgili görsel sonucu

MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

Uygulanacak adımlar ;
Denetim masası / Ağ ve internet bağlantıları

  1. Ağ bağlantıları
  2. Geçerli bağlantınızın sağ tıklayıp özellikleri tıklıyoruz.
  3. Yapılandır
  4. Gelişmiş sekmesi
  5. Var olan mac adresinizi öğrenmek için Başlat/Çalıştır/cmd ekranında ipconfig /all yazıyoruz. Mac adresinizi not alın.
  6. Network Address tıklıyıp,
  7. 12 basamaklı Mac adresimizin bir harf veya rakamını dahi değiştirmek yeterlidir.Yeni numaramızı girerken araya (-) işareti yazmayalım resimdeki gibi yapalım.
  8. Tekrar Başlat/Çalıştır/cmd yazalım.Açılan pencerede ipconfig/all yazarak yeni Mac adresimizin değişip değişmediğini kontrol edelim.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….