Güvenlik 100 views 0

INTERPOL ile Karpersky Lab Arasında Tehdit İstihbaratı Anlaşması !

Siber tehditlerin genelde sınır tanımayan doğası doğrultusundaKaspersky Lab her zaman sektör içerisinde işbirlikleri yapılmasının önde gelen savunucularından biri oldu.  Şirketin uzmanları INTERPOL ile düzenli olarak işbirliği yaptı. Üye ülkeleri kapsamında polisi en yeni siber tehditler konusunda bilgilendirdi. Örneğin INTERPOL tarafından yürütülen, Güneydoğu Asya bölgesinde yaklaşık 9000 botnet komuta var. Kontrol (C2) sunucusu ile hükümet portalleri de dahil olmak üzere yüzlerce ele geçirilmiş web sitesinin tespit edilmesini sağlayan siber suç operasyonuna Kaspersky Lab da dahil olmuştu.

INTERPOL Daha Önce Simda Botnetinin Çökertilmesine Yardımcı Oldu.

Şirket daha önceleri, INTERPOL‘ün Singapur’daki inovasyon merkezi olan INTERPOL Global Complex for Innovation (IGCI) tarafından yönetilen küresel bir operasyona da destek oldu.  770.000′den fazla kişisel bilgisayarı ele geçirmiş olan Simda adlı botnetin çökertilmesinde rol oynamıştı.

INTERPOL ile daha hızlı ve kolayca siber tehdit araştırmaları yapmayı sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir araç geliştirip test etmeleri konusunda Kaspersky Lab uzmanlarına yardımcı oldu. Geliştirilen araç, araştırmacılara zamandan tasarruf etme fırsatı vermesinin yanı sıra, bir siber saldırı sonrasında emniyet güçlerinin önemli ipuçlarını hızlıca keşfetmesine de yardımcı oluyor.

İki kuruluş arasındaki ilişkiyi güçlendiren yeni anlaşma. INTERPOL‘e bu tür soruşturmalarda yardımcı olabilecek verilerin alış-verişini resmileştirmiş oluyor. Böylelikle Kaspersky Lab’ın, yürüttüğü siber tehdit araştırmaları doğrultusunda. Tam kapsamlı adli bilişim çalışmalarına yardımcı olarak siber suçluların durdurulmasını sağlayabilecek bilgiler paylaşması hedefleniyor.

Karpersky Lab Müdür Yardımcısı Yaptığı Açıklamada Şunları Belirtti

“Bugünün sürekli büyüyen tehdit ortamında istihbarat paylaşmak hayati bir önem taşıyor. Dolayısıyla siber suçla mücadelesinde INTERPOL ile olan işbirliğimizi geliştirmekten dolayı gurur duyuyoruz dedi.  Kaspersky Lab Kamu İşleri Birimi Müdür Yardımcısı Anton Shingarev, sözlerini şöyle tamamladı: Uzmanlarımız siber güvenlik araştırmaları alanında öncülük ediyor. Bazen belirli bir saldırıyı tespit edebilen tek şirket biz olabiliyoruz. Şirket ile süregelen ilişkimizi güçlendirmemiz doğrultusunda, ilgili ülkelerdeki siber suç durumları konusunda kritik bilgiler paylaşarak emniyet güçlerini desteklemeyi umuyoruz. Siber suçun giderek daha da karmaşık ve hızla değişir bir hale gelmesiyle birlikte. Bir zararlı yazılımla ilgili ve bir davanın çözülmesi için gerekli değerli veriler özel sektörün elinde olabiliyor.”

IGCI Yönetici Müdürü Noboru Nakatani ise, ” Kaspersky Lab ın imzaladığı yeni anlaşması, dünya çapında faaliyet gösteren emniyet güçlerinin siber tehditlerle mücadelede ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilmesini sağlama çabalarımız doğrultusunda ek bir adım oldu.” şeklinde konuştu.