İnternetinizin
Donanım 99 views 0

İnternetinizin Gerçek Hızını Nasıl Bulabilirsiniz?

İnternetinizin hız ölçümü, bir çok kullanıcı tarafından Speedtest adlı platformda yapılmaktadır. Fakat bu platform, sizin bilgisayarınızın gönderdiği veriyi alarak test yapar. Peki, siz bu sonucu gerçekleştirmek için gerekli olanların hangisini yerine getiriyorsunuz? 

Yeni bir cihaz veya modem aldığımızda evimizde ya da işyermizde yeni bir internet bağlattığımızda çoğumuzun yaptığı ilk şey internet hız testini yapmaktır. Speedtest adlı platformda yapılan bu hız testinin sonuçlarına ne kadar güvenebiliriz?

İşte bu yazımızda bu sorunun cevabını bulacağız. İnternet hızını ölçerken en doğru sonucu almak için yapılması gerekenleri bir bir listeleyip adım adım anlattık. Hadi hep beraber inceleyelim.

İnternetinizin

1-İnternetinizin Bağlı Olduğu Modemi Kapatıp Açın.

Herhangi bir elektronik cihazda çalışmama veya takılı kalma durumunda yaptığımız tek şey kapatıp açmaktır. Modemlerimiz de bildiğiniz gibi mini bilgisayarlardır ve yeniden başlatmak dolu olan ön belleklerini temizler. Temiz bir sayfa da çalışmalarını sağlar. Bu temiz sayfa üzerindeki bant genişliği en verimli şekilde kullanılır ve hızınız artar.

2-Modeme Bağlı Başka Cihaz Olmasın.

Size verilen sınırlı bant genişliği kullanılan her cihazın karakteristiğine göre belirli miktarda azalmaktadır. Asıl cihazınızın erişebileceği maksimum hızı da doğru orantı ile azaltır. Siz testi gerçekleştirirken başka bir cihazın internet ile bağlantılı olması az da olsa internetinizin hızını düşürür ve sizi yanıltır.

3-Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın.

Yalnızca bilgisayar için geçerli değil tabikide. Tablet ya akıllı telefonlarınızdan hız testi yapıyorsanız eğer mutlaka cihazı yeniden başlatın. Yukarıda verdiğimiz örnek gibi cihazları kapatıp açmak onlara nefes aldırır ve beyinlerini temizler.

4-Tarayıcınızın Ön Belleğini Silin.

Tarayıcılarımız artık birer işletim sistemi gibi gelişti. Ön belleği temizlenen bir tarayıcı, daha önceki sayfalardan alınan verileri silerek RAM belleğini boşaltır. Aynı zamanda veri bandı da maksimuma çıkarır.

Evet, internetin hızlanması ve hız testinde daha iyi sonuçları almak için tüm bunları uygulamanız gerekmektedir. Eğer tüm bunları uygulayıp iyi bir sonuç elde ettiyseniz bunu bizimle paylaşabilirsiniz.