İnternet
Donanım 110 views 0

Dikkat! İnternet Olmadan Cihazlarımız İzleniyor!!

Geçtiğimiz günlerde ortaya bir iddia da CIA‘ın cihazlardan internet bağlantısına gerek duymaksızın verileri çalabildiği söylenmişti. Bunun üzerine araştırdık ki böyle bir şey varmış. Şimdi bunun nasıl gerçekleştiğini anlatacağız. İlk olarak merak edilen şey şu;

Peki İnternet Olmadan Veri Aktarımı Nasıl Mümkün Oluyor?

Amerikan İstihbarat Servislerinin her çeşit cihazı izlediğine, takip edebildiğine dair bilgiler son bir kaç yıla damgasını vurmuştu. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan iddia ise CIA tarafından yazılan bir virüsün, internete ihtiyaç duymadan veri aktarımı yapabildiğini ortaya çıkardı! Virüsün uzaktaki CIA kontrolündeki bir cihaza İnternet bağlantısı olmadığı zamanlarda SMS ile veri aktarımını sağladığı ortaya çıktı.

Oldukça eski bir Teknoloji olan SMS teknolojisini kullanan CIA, bu yöntemle internet bağlantısı kapalı tutulan ve bu şekilde güvende olduğu düşünülen Android cihazları hedef almış.

TideCheck ismi verilen bu uygulama ile CIA cihazlara uzaktan komut verebilmek gibi ekstra özelliklere dahi sahipmiş. Henüz bir açıklama yapmayan CIA’ın bir açıklama yapması bekleniyor. Aslında görünen şu ki gittikçe daha da az güvenlik içinde yaşıyoruz.

Peki Korunmak İçin Kullandığımız Antivirüsler Gerçekten Güvenli Mi?

Bilgisayarımızı,cep telefonlarımı zararlı yazılımlardan korumak için kullandığımız antivirüs programlarına sızdığı iddia edilen CIA. Geliştirilmiş casus yazılım, bilgisayarınız sizi zararlılardan antivirüs ile korurken CIA’e ise arka kapıyı açtığı iddia ediliyor.

Özellikle akıllı televizyonlar konusunda İngiltere’nin istihbarat teşkilatı olan GCHQ, CIA ile ortak çalışarak veri alışverişleri yaptığı bilgisi de WikiLeaks ile ortaya çıkmış oldu. Yani bazı durumlarda karşınızda sadece CIA değil, GCHQ biriminin de olduğunu düşünebiliriz.

Bu bilgiler ışığında “CIA bizi izliyor” algısının gerçek olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda dünyaya güç gösterisi yapmış olan CIA, elindeki siber sistemin ne kadar güçlü olduğunu ve istediği herhangi birini izleyebileceğini dolaylı yoldan tüm dünyaya göstermiş oldu.

Sonuç olarak evet, akıllı cihazlar dünyası bizler için hayatımızı kolaylaştıran bir etmen olsa da internete bağlı herhangi bir cihaz gibi bizi takip edilebilir ve izlenebilir kılıyor.  Ancak CIA gibi bir ekibin böyle sistemi sadece siyasi ve ABD hükümeti ya da müttefikleri için istihbarat gerektiren durumlarda kullanacağının bilgisini verelim.

Yani Cem Yılmaz’ın da vurguladığı gibi böyle bir teknoloji ve izlenebilirlik olsa bile adamlar bizim kırmızı bülten ile aranacak suçlu olmadığımız sürece ne yaptığımızı takmayacaklardır.  Zaten stalk dediğimiz olay sayesinde InstagramFacebookTwitterSwarmLinkedIn gibi hesaplarımız bizlerin nerede ne yaptığımızı ve ne işle meşgul olduğumuz gibi bilgileri sunuyor bile. CIA’e pek de gerek kalmıyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….