Donanım 122 views 0

İntel’in İlk Optane SSD 900P Bellekler Piyasaya Çıkıyor!

Yenilikçi bir bellek teknolojisi üzerine inşa edilen Intel Optane SSD 900P serisi  masaüstüne geliyor.

Intel ve Micron’un 2 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı devrimsel bellek teknolojisi 3D XPoint, Intel Optane adıyla yılın başlarında kullanıma sunulmuştu. İlk olarak sunucu tarafına gelen teknoloji şimdi de son kullanıcıya yöneldi.

NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3D XPoint, NAND belleklere göre teoride 1000 kat daha hızlı ve 1000 kat daha fazla dayanıklı olabiliyor. Ayrıca standart belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme zamanları azalıyor, kapasite ve performans artıyor.

Intel Optane SSD 900P Serisi

3D XPoint bit satırları ve yazı satırları arasına yerleşen ve bireysel olarak ulaşılabilen hücre yığınlarından oluşuyor. Veri depolama ve geri çağırma için bir anahtar sistemi ile birleştirilen bu yapı, elektronları hapsederek veri depolama yöntemini kullanmıyor. Bunun yerine bellek hücresinin malzemesindeki bir özelliğin değiştirilmesi sayesinde veri depolanabiliyor.

Son kullanıcıya sunulan ilk Optane bellek olma ünvanına sahip 900P serisi iki modelden oluşuyor. Belirli yüklerde üst seviye NAND belleklere göre 4 kat daha fazla performans sunan Optane bellekler 22 kata kadar da daha uzun ömürlü.

Intel 128Gb 3D XPoint bellek modüllerinden oluşan yeni seride Intel SLL3D kontrolcüsü kullanılmış. Bu sayede okuma hızları 2500MB/s, yazma hızları da 2000MB/s seviyesine çıkıyor. Rastgele erişimde ise 550 000 IOPS performans değeri yakalanıyor. Yazma ömrüne baktığımız zaman ise 280GB kapasite için 5110TB, 480GB kapasite için 8760TB olarak belirlenmiş.

280GB kapasiteli sürücü hem 2.5 inç U.2 hem de eklenti kartı formatında geliyor ve fiyatı 389$. 480GB kapasiteli sürücü sadece eklenti kartı olarak satılacak ve fiyatı 599$. Ürünlerin yanında Star Citizen’deki Sabre Raven gemisi de hediye ediliyor.

Intel Optane SSD için takılacak anakartların da desteklemesi gerekiyor. Yıl başından bu yana pek çok üretici uyumlu anakartlar sağlamaya başlamıştı. Intel Optane SSD serisi daha çok üst seviye oyunculara hitap ediyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin..