Cetvel Tip SSD
Donanım 178 views 0

İntel’den Bir Yenilik Daha: Cetvel Tip SSD Sürücüler

Veri merkezlerinde daha küçük alana daha fazla depola belleği sığdırmak isteyen Intel yeni bir çözüm gerçekleştirdi. Cetvel Tip SSD Sürücüler 1PB‘a kadar kapasite sunuyor. Daha önceki makalelerimizde size SSD hakkında pek çok bilgi vermiştik. Bir çok SSD sürücü çeşitlerini hep beraber inceleyip ne kadar kullanışlı ve avantajlı bir ürün olduklarını görmüştük. Bu makalemizde ise sürekli yenilikler de bulunan bir marka olan Intel‘in Cetvel Tip SSD Sürücüleri hakkında bir kaç bilgi paylaşımı sağlayacağız.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Teknoloji dünyasında son kullanıcı tarafında olduğu kadar kurumsal taraf da SSD konusunda sıkı bir rekabet yaşanıyor. Hem bellek modülleri açısından yenilikler geliştiriliyor hem de sürücülerin yerleşimi açısından çalışmalar yapılıyor. Bunun sonucunda da farklı çözümler ortaya çıkıyor. Intel’in Cetvel adını verdiği yeni SSD sürücüleri buna örnek olarak gösterebiliriz.

Cetvel Tip SSD Devrim Niteliğinde Bir Ürün!

Firmanın amacı kurumlara yönelik olarak çıkardığı ürünlerin devasa kapasitelere sahip olup ancak daha küçük boyutlara ulaşmaya çalışmasıydı. Cetvel Tip SSD veri mekezine yönelik 1 PetaByte yani 1000 TeraByte’a kadar depolama alanı sunmayı amaçlıyor. Asıl farkı olarak görünen şey ise, geleneksel yöntemlere göre çok daha az yer kaplayacak olması.

İNTEL ile ilgili görsel sonucu

Henüz teknik detayları açıklanmayan cetvel sürücüler de Intel’in çok hızlı Optane SSD belleklerini ve 3D NAND bellkelerini bir arada göreceğiz. Cetvel sürücülerle birlikte 1PB depolama alanı için tek raflı bir sunucu yeterli olacak. Normalde 10TB HDD belleklerle 100 yuvalı ve 4 raflı sunucular kullanılması gerekiyordu.

Cetvel SSD sürücüler ile veri merkezlerinin çok daha hızlı depolama belleklerinden yararlanması ve aynı zamanda yerden tasarruf etmesi mümkün. Intel önümüzdeki dönemde Cetvel SSD sürücülerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Ürüne kısa yoldan ulaşmak isterseniz bize yazabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….