Intel
Donanım 104 views 0

Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler Satışta.

 Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler Satışta.

Intel rakiplerine karşı Xeon ölçeklemebilir işlemcileri duyurdu. Firma hem performans anlamında önemli ilerlemeler kaydederken hem de hitap edilen alan açısından dışarıda hiç kimseyi bırakmamayı amaçlamış. Hatta yeni seri bu nedenle ölçeklenebilir olarak tasarlanmış.

 Xeon SP olarak da adlandırılan yeni seri, son on yılın en büyük adımı en büyük veri merkezi ve ağ işlemcisi gelişmelerine sahip. 28 çekirdek ve 56 izlek birimine kadar ölçeklenebilen yeni seride 50 civarında işlemci yer alıyor.

Sayısız alana hitap eden firma,  giriş seviyesindeki sunucudan tutun da üst seviye bilgisayar sistemine, simülasyon makinelerine ve yapay zeka çalışmalarına kadar. Ayrıca Xeon SP serisi 8 işlemciye kadar ölçeklenebiliyor.

  Intel ‘den Büyük Adım !

Önceki nesile göre 1.65 kat daha yüksek performans elde ettiğini belirten firma, yapay zeka çalışmalarında 2.2 kata kadar performans artışı görülebileceğini söyledi. Yine rakip x86 sistemlere göre 1.4 civarında daha yüksek performanstan bahsediyor.

Yeni işlemciler farklı bir isimlendirme ile geliyor. Platin işlemciler 28 çekirdeğe kadar ölçekleniyor ve en yüksek performansa sahip. Altın işlemciler 22 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor ve üst seviye sistemlere hitap ediyor. Gümüş işlemciler orta seviyeye, Bronz işlemciler ise giriş seviyesine hitap ediyor. Her seride 4 veya 6 çekirdekli işlemciler de bulunabiliyor. Önbellek ve hızlar farklı olduğu için performans da buna göre değişiyor.

Platin serisinde işlemci isimleri 81xx şeklinde sıralanıyor. Altın serisinde 61xx isimlendirmesini görüyoruz. Gümüş serisi 41xx, Bronz serisi ise 31xx şeklinde isimlendirilmiş.

Daha önce çekirdekleri bir halka şeklinde dizerek iletişimi de yine bu dizilimde sağlıyordu. Yeni Mesh mimarisi ise 4×4, 4×6 gibi düzenlerle çekirdekleri sıralıyor ve böylece çok daha iyi bir iletişim sağlanıyor

Intel ayrıca yeni seride önemli destekler sunarak müşterilerin ihtiyacını karşılamaya çalışacak. Örneğin yapay zeka optimizasyonları, Intel QuickAssist ile ağ uygulamalarında verimlilik, yüksek hızlı  Optane bellek desteği, daha fazla sanal makine çalıştırabilme, Intel AVX-512 ve entegre Intel Omni-Path Architecture bağlantı noktalarıyla gelişmiş bilgi işlem kabiliyeti bunlar arasında.

İşlemcilerin fiyatları da elbette hitap ettiği alana göre değişiyor. Örneğin 28 çekirdekli Intel Xeon Platinum 8180 işlemcisi 10 000$ civarında. Daha düşük performansa sahip 28 çekirdekli PLatinum 8176 işlemcisi ise 8700$ civarında. En ucuz işlemci ise 210$ fiyat etiketi ile Intel Xeon Bronze 3104olmuş.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76