İşlemci Hızı
Donanım 959 views 0

Yeni IBM Teknolojisi İle 200 Kata Varan İşlemci Hızı !

IBM tarafından geliştirilen yeni işlemci tipi ile hafıza içerisinde işlemci modeli geliştiriyor. Özellikle yapay zeka uygulamalarında yeni bir yol başlatıyor.  İşlemci Hızı 200 kata çıkararak karışık işlemlerin yürütülmesine ve daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlıyor.

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar vs işlemci ve hafıza ile ilgili işlem birimlerine sahiptir. Bu birimlere ‘von Neumann’ deniyor. Bu birimler verileri hafıza ile işlemci birimi arasında çevrim şeklinde hareket ettirmek suretiyle çalışırlar. Bu tip bir işlem şekli, sıklıkla yavaş ve pek de verimli olmayacak şekilde sonuçlanır.

IBM Research’ten bir araştırma ekibi denetimsiz bir makine öğrenim algoritmasını çalıştırmak için bir milyon ‘faz değiştirme hafızası (PCM)’ cihazları kullanarak, işlemsel hafıza alanında yeni bir icat yaptıklarını iddia ediyor.

PCM cihazı, iki elektrot arasında sıkıştırılmış ‘germanyum antimon telürür’ alaşımından yapılmış. IBM Research’ün blog sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

“Prototip aşamasındaki bu teknoloji, hem hız ve hem de enerji verimi noktasında 200 kat artış sağlayabilir. Böylece yapay zeka uygulamalarında kullanılan aşırı yoğunlukta, düşük güçte ve yoğun paralel işlem sistemleri için son derece uygun hale getirebilir.”

Yapay Zeka Uyumlu İşlemci Hızı !

Daha hızlı işlem yapabilme kapasitesinin tüm bilgisayar performansı alanlarında faydalı olacağı aşikar. Bu gelişme IBM için yapay zeka uygulamalarında daha iyi bir işlem gücü anlamı ifade ediyor. “Yeni donanım materyalleri, cihazlar ve mimariler keşfeden ‘yapay zekanın fiziği’ alanında yürütmekte olduğumuz araştırmada önemli bir adım olma özelliği taşıyor bu gelişme”  şeklinde konuştu.