Keylogger
Güvenlik 1.119 views 0

HP’nin Yüzlerce Bilgisayarında Keylogger Bulundu.

HP’nin çok sayıda dizüstü bilgisayarında Keylogger yazılımının bulunduğuna dair haberler yayılmaya başladı. Bu nedenle HP bu sorunu çözmek için hemen araştırmalara başladı. İşte Detaylar:

Son zamanlarda kullanıcıların bilgisayarlarında çeşitli verilerini toplayan yazılımlar yüklediğine sıkça şahit oluyoruz. Firmaların neredeyse tamamım masumane yazılımlar olduğunu düşünse de  bu masum yazılımların son örneği Kaliforniya merkezli bilgisayar üreticisi HP’nin taşınabilir bilgisayarlarında yer alan keylogger oldu.

Farkedilen Keylogger İçin HP Çalışmalara Hızla Başladı.

ZwClose olarak da bilinen Michael Myng’ınSynaptics imzası taşıyan touchpad’in sürücüsünü incelerken keşfettiği keylogger, araştırmacının belirttiğine göre varsayılan olarak kapalı olsa da kötü amaçlı kişiler tarafından kolaylıkla aktive edilerek sistemin uzaktan kontrol edilmesini sağlayabilir. Üstelik herhangi bir virüs tarama motoru da tespit edemiyor.

Yazılımı keşfeden Myng doğal olarak durumu HP’ye bildirmekte gecikmemiş. Araştırmacı, firmanın beklediğinden çok daha hızlı cevap verdiğini ve hızla sorunun çözümüne yönelik yamayı kullanıma sunduğunu aktarırken, ABD’li firma yaptığı açıklamada sorunun bahse konu olan touchpad’in yer aldığı piyasadaki tüm üreticilerin cihazlarını etkilediğinin altını çizdi.

HP’nin Yayınladığı Yamayı Buradan İndirebilirsiniz.