Şifre Hataları
Güvenlik 93 views 0

Dikkat! Bu Şifre Hataları Hacklenmenize Neden Olabilir!

 Bilgisayarınızın, mobil cihazlarınızın ve hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için sadece şifrelerinize güveniyorsanız tam size göre bir yazımız var. Şifrelerinizi oluştururken neler yapmamalısınız?

Şifrenizi oluştururken belki acele içindeydiniz, belki de şifreyi çok uzun zaman önce oluşturdunuz. Eskimiş önerileri kullanarak şifre oluşturuyor olmanız da mümkün tabi.Bugün bu yazımızda insanların yaptığı En Yaygın Şifre Hataları açıklayacağız.

Şifreler, sizin bilgisayar korsanlarına ve hesaplarınıza girmeye çalışan meraklılara karşı ilk savunma hattınızdır. Şifrelerinizin çok sağlam olmasını istersiniz ki hackerlar onları kırmayı bile hayal edemesin. Fakat bu durum genel olarak gerçek hayatta uygulanamıyor.

 

En Yaygın Şifre Hataları

1. Çok Kısa Şifreler

Yeni şifre oluştururken 8 karakter minimum uzunluk olmalıdır ve 10 ile 12 karakter de önerilir. Banka hesabınız gibi süper önemli hesaplar için ise 14-16 karakterli şifreler hiç kötü bir fikir değildir. Birçok kurumda bilişim elemanları önemli sistemler için 30 karakterli şifreler kullanıyorlar. Belki de bu, size bir fikir verebilir.

2. Çok Basit Şifreler

12 karakterli bir şifre ‘’123456789012″ veya “abcdefghijkl” olduğunda çok da işe yaramayacaktır. Bilgisayar korsanları böyle şeyleri öncelikli olarak deniyorlar. Hackerlar en yaygın şifre ve varyasyonlarından oluşan milyonlarca örnek içeren sözlüklere sahip ve ev bilgisayarlarını kullanarak dakikalar hatta saniyeler içinde bu basit olan şifreleri kırabiliyorlar. Aslında, onlardan birini k

ullanmadığınızdan emin olmak için en yaygın şifre listelerini bir kontrol etmenizde fayda var.

Güçlü bir şifrenin sayı ve semboller dahil olmak üzere hem büyük hem de küçük harfler içermesi gerekir. Böyle bir şifre, bilgisayar korsanını yavaşlatır ama günümüzün modern bilgisayarları bunun gibi kombinasyonları denemeye yetecek kadar hızlıdır. Şifrenizin sanal olarak da nadir olması gerekiyor.

3. Aynı Şifreler

Sahip olduğunuz her hesap için ayrı bir şifre yaratmanız gerekir. Söylediğimiz gibi, bu şifrelerin hatırlanmasını zorlandıracaktır ve bu da bizi dört numaralı hataya götürecektir.

4. Şifreleri Yazmak

Birçok insan güçlü, eşsiz şifreler yaratır ve unutmamak için bunları yapışkan kağıtlara yazarak masasının üstüne yapıştırır. Bazı insanlar ise ortalıkta bıraktıkları not defterlerinin içine şifrelerini yazarlar.

Bir bilgisayar korsanının bunları görme şansı düşüktür ama ya başkalarının işine karışmaktan hoşlanan arkadaşlar ve aile üyelerine ne demeli? Belki de eviniz soyuldu ve hırsızlar artık sizin şifrelerinize sahip. Eğer hırsızlar yeterince zekiyse size bir ton problem çıkaracaktır.

 

5. Şifreyi Hiç Değiştirmemek

Şifrenizi her 6 ayda bir, 3 ayda bir veya aylık bir şekilde değiştirmeniz gerektiği tavsiyesini duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, siber güvenlik ile ilgili yapılan araştırmalarda da şifrenizi düzenli bir şekilde değiştirmeniz gerektiğini ortaya koyan sonuçlar elde ediliyor.

Düzenli bir şekilde şifre değiştirmek sinir bozucu olabilir ki, bu da insanların çok basit şifreler yaratmasına veya bir önceki şifrelerini tekrar kullanmalarına yol açar.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….