Manşet 215 views 0

Hacklenemez Çip İçin Harekete Geçildi!

Abu Dhabi’de bulunan New York Üniversitesi araştırmacıları, cep telefonu, araba ve bilgisayar gibi birçok cihazda kullanılabilecek Hacklenemez Çip üretimi için harekete geçti.

The National adlı internet sitesinin haberine göre, çip güvenliğiyle ilgili sorunların sıkça gündeme geldiği bu dönemde, Abu Dhabi’deki siber güvenlik uzmanları, çözüm için kolları sıvamaya karar verdi.

Üniversitenin Mühendislik Bölümü Dekan Yardımcısı Özgür Sinanoğlu, tasarlayacakları çiple ilgili şunları söyledi: “Şu an üzerinde çalıştığımız şey, donanımsal anlamda güvenlik özelliklerini içinde bulunduran ilk çip prototipi. Amacımız, sahtecilik, korsanlık ve onaysız değişiklik gibi donanımsal seviyede karşımıza çıkabilecek tehditlere karşı güvenli çipler üreterek bunları yazılımımıza uygun hale getirmenin mümkün olduğunu göstermek.”

Hacklenemez Çip Tehlike Altındaysa, Güvende Değilsiniz

Çoğu uzman, donanımın siber güvenlik açısından ihmal edilen bir alan olduğunu düşünüyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan uzmanlardan biri Matthew Cochran bu konuya değinenlerden.

Cochran’a göre, çip güvenliği, siber güvenlik alanında hayati önem taşıyor. Cochran, “Kullandığınız çip tehlike altındaysa ve saldırganlar tarafından erişimi kolaysa, dünyanın en güvenli işletim sistemini kullansanız da tehlike altındasınızdır” diyor. Sharjah Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Fadi Aloul da konuyla ilgili şöyle konuştu:

Donanım, siber güvenlik anlamında ihmal ettiğimiz bir konu. Ama donanımsal unsurlar da siber saldırı hedefi olabilir. Bu yüzden akıllı çiplere ihtiyaç duyuyoruz. Güvenlik tedbirleri donanıma ne kadar iyi uygulanırsa, saldırganların bu çiplerden faydalanma riski o kadar azalacaktır.”

Öte yandan Dr. Aloul, bu çipleri tamamen “hacklenemez” olarak adlandırmanın gerçek dışı olacağını savunuyor. Aloul’a göre hiçbir zaman yüzde yüz güvenlikli bir sistem söz konusu olamaz. Aloul, çipler üzerinde yapılan bu çalışmaların siber saldırı ihtimalini büyük ölçüde azalttığını ama hiçbir şeyin imkânsız olmadığını hatırlattı.