GES
Güvenlik 217 views 0

Hackerların Yeni Hedefi: GES Santralleri!

Bildiğiniz gibi ( GES ) güneş enerji santralleri denildiğinde aklımıza ilk gelen özelliği yenilenebilir enerji kaynağı olmasıdır. Şu sıralar ilerleyen zamanlarda hackerların yeni hedefi haline gelebileceği konuşuluyor.

Yaşam boyunca kalıcı olarak tüketilmesi mümkün olmayan yenilenebilir enerji kaynakları, doğayı kirletmeyen çevreci yapısı ile, her gün artan enerji tüketimiyle günümüzde eskiye kıyasla daha da değerli hale gelmiş durumda.

Bir çok ülke enerji ihtiyacını güneş enerji santrallerinden karşılamayı planlıyor ve tarihleri üzerinde de planlamaları yapıyorlar. Henüz çok erken olsa da konu üzerinde çalışmalara devam ediliyor. Son yıllarda Türkiye‘de bu konu hakkında ciddi çalışmalar içinde.

İşte bu sebepten dolayı gündeme gelen GES santralleri ülke ekonomisi için çok faydalı olacağı gözlemleniyor.  Fakat hackerlar böylesine faydalı bir konuyu kötüye kullanmayı planlıyor olabilir. Küçük bir güvenlik açığı bile, hackerlar tarafından büyük bir tehlikeye dönüşebilir.

GES ‘e siber saldırı gerçekleştirilebilir!

Siber güvenlik araştırmacısı Willem Westerhof tarafından yayınlanan bir rapor, Hollanda’lı SMA firması tarafından üretilen ürünlerde yer alan açıkların, Avrupa’nın büyük bir kısmını tehlikeye atabileceğini kanıtladı.

Firmanın bu sistemlerde kullanılan invertör gibi cihazlarında ana parolayı değiştirmeye izin vermediğini ve ortak bir süper şifreye sahip olduğu ifade eden Westerhof. Kötü niyetli kişilerin bu açıklardan yararlanarak sistemleri rahatlıkla devre dışı bırakarak elektriği kesebileceğini belirtiyor.

Şirket yetkilileri ise Westerhof ile iletişime geçerek tespit ettiği güvenlik açıkları konusunda bilgi aldıklarını belirtirken, diğer üreticilerin ürünlerinde benzer bir yol izlemesinin tehlikeyi çok daha büyüteceği ifade ediliyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….