Güvenlik Kamerası
Kamera 128 views 0

İşyerlerinizde Güvenlik Kamerası Bulundurmanız Gereken 8 Alan!

Tüm ofisinizi ve ofis içindeki eşyaları gözetlemek pek mümkün olmasa da, şirketinizde olup biten her şeyi takip etmek için modern teknolojinin gücünden faydalanabilirsiniz. Bu konuda bir çok şirket Güvenlik Kamerası tercih ediyor, işyeri sahiplerinin neler olup bittiğini görmeleri için kameralar önemli bir etkendir. Ancak doğru yerlere konumlandırıldığında.

Çok sayıda işyeri sahibinin güvenlik kamera sistemlerini seçmesinin nedenleri şunlardır:

  • Ofisteki güvenliği sağlamak,
  • Çalışanların hırsızlık yapmasını, şirket içinde suç işlenmesini ve şiddeti engellemek,
  • Çalışan performansını ve üretkenliğini arttırmak,
  • Çalışanların tartışmalarıyla başa çıkmak,
  • Bilinmeyen misafirlerin takibini yapmak,
  • İş güvenliğini teknolojiyle sağlamak.

Güvenlik Kamerası Bulundurmanız Gereken 8 Alan

1-Girişler ve Çıkışlar

Güvenlik kameralarınızı tam olarak giriş ve çıkış kapılarına kurmanız, işyerinize kimin girip çıktığını takip etmenizi mümkün kılar ve ayrıca bu kişilerin girişleri izinli mi yoksa değil mi bunu da takip edebilirsiniz.

2-Resepsiyon Bölgesi

Resepsiyon çok yüksek trafikli bir bölgedir ve bu yüzden korunması önemlidir. Çalışanların ve dışarıdan gelen diğer kişilerin ofisinize girdiklerinde ilk gördükleri yer resepsiyondur. Eğer burada kamera olduğunun belli olmasını istemiyorsanız, kameranızı ofis dekorlarından biriyle kaplamayı veya bunlara uygun hale getirmeyi düşünebilirsiniz.

3-Çalışma Yeri

Çalışma yerinden kastımız, ofiste tüm işlerinin yapıldığı gerçek çalışma alanı. Çalışanlarınızın ve çalışma şekillerinin üzerinde sürekli bir gözünüz olsun istiyorsanız, bu alanlara güvenlik kameraları koymanız gayet mantıklı.

4-Ofis Araçları Odaları

Her ofisin gizli şeyleri vardır. Şirketinizin erişilmesini istemediğiniz dosyalarının olduğu yerlere kamera yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bu da yasaklı bölgeleri gözlemlemenizi ve izniniz olmadan özel dosyalara kimlerin ulaştığını görmenize yardımcı olur. Ayrıca ofis ekipmanları odasının yakınlarına da kamera kurdurmayı düşünebilirsiniz.

5-Müşteri Görüşme Odaları

Müşteri görüşme noktaları çok hassas noktalardır ve buralara güvenlik kamerası kurulması zorunluluk gibidir, özellikle müşterilerle çok fazla para alış verişi yapılan şirketlerdeyseniz (banka gibi). Bu bölgeler kasa, veznedar bulunan yerler ve işlem yapılan yerleri de kapsar. Dikkat etmeniz gereken konu ise; kameraları çok yükseklere yerleştirmemeniz. Zira insanların kafalarının üstünü değil yüzlerini görmek istersiniz.

6-Depolar

Depolarınız milyonlarca lira değerinde envanter içerir ve bu yüzden hırsızların öncelikli hedefleri depolardır. Koruyup korumamak sizin elinizde. Bunu, deponun içine ve dışına birden fazla kamera yerleştirerek yapabilirsiniz. Ayrıca iyi görüntüler alabilmek için deponuzun iyi ışıklandırılmış olduğundan emin olmanız veya WDR özelliği gibi düşük ışık değerlerinde iyi görüntü alınabilmesine olanak sağlayacak özelliklere sahip kameralar satın almanız gerekiyor.

7-Yükleme Yerleri

Yükleme ve indirme yerleri hırsızlık için diğer hedeflerden biridir. Bu yüzden, giden ve gelen envanteri gözlemlemek için yükleme yerlerinin yakınlarına güvenlik kameraları kurmak önemlidir.

8-Kapalı Alanlar

Park yerleri, arka sokaklar ve çöp konteynırlarının olduğu yerler güvenlik kamerası kurmak için önemli stratejik noktalardır. Bu alanlar suç oranı bakımından çok ünlü yerler değillerdir. Fakat çok ünlü olmadıkları için çöp konteynırlarının bulunduğu yerleri küçümsemeyin. Çalışanların birçok eşyayı bu konteynırlara attığı ve gün içinde tekrar alarak bunları çaldığı ortaya çıkarıldı. Bu alanlara projektör ve güvenlik kamerası koymanız önerilir.