4 Adım
Güvenlik 120 views 0

Ofisinizin veya Evinizin Güvende Olduğunu Öğrenmek İçin 4 Adım

Güvenliğin son derece önemli olduğu bu zamanlarda yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Şimdi sizinle güvenliği sağlamanız için yapmanı gerekenleri 4 adım ile sıralayacağız.

1.Adım: Pencerelerinizi ve kapılarınızı nasıl güvenlik altına alabiliriz?
Şimdi evinizde birkaç dakika yürüyün, eğer dışarıda olsaydınız ve kapılar kilitli olsaydı nasıl içeri girerdim sorusunu kendinize yöneltin? ‘Anahtarımla’ cevabını kabul etmiyorum. Etrafa bakın ve şu cevapları arayın; Pencereden girebilir miyim? Kapı kilidi yeterince güvenli mi?
Pencereleriniz ve kapılarınız için kaç tane kilit kullanıyorsunuz? Mevcut bir alarm sisteminiz yok ise, bu işlemleri profesyonel ekiple birlikte yaparak evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Ek olarak; mevcut bir sisteminiz varsa veya yeni bir alarm sistemi kuracaksanız, sisteminizi mutlaka Alarm İzleme Merkezi’ne bağlamanızı öneririz.
Hırsızların evinize girmek için seçtiği en uygun saatler, sizin işyerinde olduğunuz saatlerdir. Bir bakıma kendileri için de iş saatleri denilebilir. Hırsızlar camı veya kapıyı kırdıklarında komşularınız bunu duyabilir ancak birçok insan ikinci bir sesi duyana kadar tepki vermezler. Böyle bir durumda sürekli ses veren bir cihazın, mesela siren veya uyarı araçlarının kullanılması,hem hırsıza caydırıcılık verir hem de komşularınızın uyarılmasını sağlar.

2. Adım: Hırsız nerede saklanır?
Evinizin dışını iyice kontrol edin ve hırsızların muhtemel saklanacağı yerleri tespit edin. Merdiven kenarları veya altları, köşeler, varsa garajınızı kontrol edin. Kör noktalara hareket durumunda yanan spot lamba koyabilirsiniz. Böylece hem davetsiz misafirleri açığa çıkartacaktır hem de kendi misafirlerinize yardımcı olacaktır.
Evinizin içinden tüm dış çevreyi göremeyebilirsiniz. Size burada kamera sistemi yardımcı olabilir. Çevre güvenliğiniz için dış ortam sensörler veya dış ortam ışın sensörleri kullanabilirsiniz. Böylece ön alarm seçeneğini etkinleştirdiğinizde dışarından gelecek ilk alarmlar size müdahale içinde zaman tanıyabilir. Ön alarm bu noktada önem kazanmaktadır.

3.Adım: Sistemleriniz hazır mı?

Tüm güvenlik ekipmanlarınızın çalışır durumda olduğuna emin olun. Bunların testlerini gerçekleştirin. Kablo bağlantılarını kontrol edin. Yürüme testi yaparak sensörlerin algılama alanlarını gözetleyin. Kapı ve pencere sensörleri ile cam kırılma sensörünüzü kontrol edin.

4 Adım :Eviniz dışarıdan savunmasız görünüyor mu?

Kendinizi bir hırsız olarak görün ve evinizin karşısına geçin. Öncelikle girilecek muhtemel yerlere uzaktan bir bakın, bu evin güvenlik sistemi var olup olmadığı hissini kendinize sorun. Mesela siren görünüyor mu? CCTV kameraları etrafta olsa nasıl olurdu? gibi sorulara cevap arayın. Böylece evinizi ön korumaya almış olursunuz.

Mevcut bir alarm sisteminiz yok ise, bu işlemleri profesyonel ekiple birlikte yaparak evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Ek olarak; mevcut bir sisteminiz varsa veya yeni bir alarm sistemi kuracaksanız, Parma Bilişim olarak  sisteminizi mutlaka Alarm İzleme Merkezi’ne bağlamanızı öneririz.