Sahte Poloniex
Güvenlik 217 views 0

Google Play’de Sahte Poloniex Tehlikesi!

ESET, yeni araştırmalarında akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının kripto para merakını fırsata dönüştürerek, kimlik bilgilerini çalan zararlı yazılım keşfetti. Dünyanın önde gelen kripto alışveriş alanlarından biri olan Sahte Poloniex uygulaması tam olarak 5 bin kişi tarafından indirildi.

Poloniex, satın almak ve ticaret yapmak için kullanılabilen 100’den fazla kripto para birimi ile dünyanın önde gelen kripto alışverişi alanlarından biri. Tek başına bu bile dolandırıcıların her türlü sahteciliği için cazip bir hedef olmasını beraberinde getiriyor. Bununla birlikte siber suçlular, Poloniex’in akıllı telefon ve tabletlere yönelik resmi mobil uygulamaya sahip olmamasından da faydalandılar. Poloniex‘i koz olarak kullanarak, kullanıcıların kimlik bilgilerini elde etmeye odaklandılar.

Eset’in Tespiti Sonucu Sahte Poloniex ve Ploniex Exchange Uygulaması Play Store’dan Çıkarıldı.

ESET’in sahte uygulamaları ve arkasındaki kötücül hedefi tespit etmesi üzerine “POLONIEX” ve “POLONIEX EXCHANGE” uygulamaları Google Play’den çıkarıldı. Ayrıca kötü amaçlı taklitlerin varlığından gerçek Poloniex haberdar edildi.

Peki Kimlik Bilgileri Nasıl Çalınıyor?

Kimlik bilgisinin çalınması, kullanıcı bir uygulamayı başlattıktan hemen sonra gerçekleşir. Zararlı uygulama, Poloniex oturum açma kimlik bilgilerini isteyen sahte bir ekran görüntüler. Kullanıcı kimlik bilgilerini girip “oturum açma“yı tıklarsa, kimlik bilgileri saldırganlara gönderilir.

Poloniex kullanıcısıysanız ve bu kötü amaçlı yazılımlardan herhangi birini cihazınıza kurduysanız, bunları kaldırmakla işe başlayın. Poloniex ve Gmail şifrenizi değiştirdiğinizden emin olun ve mümkünse çift faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeyi düşünün.

Eğer sizde kendinizi korumak adına Eset Antivirüs Programına ihtiyaç duyuyorsanız bize ulaşabilirsiniz.